397. Páteční podvečerní… o nejlepších krátkých filmech první poloviny roku 2022

První polovinu roku 2022 ovládla v rámci kategorie krátkých filmů platforma Dust. Tato skupina působí na Youtube již řadu let, během které pod její záštitou vznikly už stovky skvělých filmečků, přičemž některé z těch posledních patří i mezi kandidáty na krátký film roku. Dust produkuje výhradně krátké filmy žánru sci-fi a ty také zcela opanovaly náš momentální půlroční žebříček. Mezi společné jmenovatele vybraných filmů patří atraktivita, nápaditost a precizní forma. Přejeme příjemnou a inspirativní podívanou.

1. 10 Minute Time Machine

Jedním z hlavních a častých motivů žánru sci-fi je jednoznačně cestování v čase. Právě na tomto léty ověřeném konceptu je postaven i snímek 10 Minute Time Machine, jehož tvůrci s klasickou tématikou pracují zcela po svém a přidávají do celé skládačky podstatné díly romantiky a humoru. A funguje to perfektně. Jeden z nejlepších krátkých sci-fi filmů za poslední roky.

2. Checkpoint

Zástupce akční podsekce sci-fi žánru si ambiciózně vypůjčuje některé osvědčené prvky z herního světa, který je proslulý mimo jiné i ukládacím systémem checkpointů či záchytných bodů. Hlavní hrdina filmu si tento styl dobrodružství užije možná více, než by chtěl. Jeho brutální anabáze přináší i nejedno zásadní ponaučení a sdělení. Holt po všech stránkách zábavná akční podívaná.

3. The Secret Number

The Secret Number nabízí silný příběh, který vyjma zásadního sci-fi prvku, zastoupeného paralelními realitami a prolínáním různých časových rovin, disponuje i (ne)příjemným mysteriózním laděním. Někdy není potřeba frenetická akce a opulentní vizuál k natočení funkčního a vysoce poutavého krátkého sci-fi filmu.

4. Parallel Man

Nejvíce futuristický zástupce krátkých sci-fi filmů vyjma líbivého animovaného zpracování přináší i dramatickou honbu s pronásledovateli napříč časem a prostorem a to i včetně dávné minulosti na rozličných planetách. Bonusem je i „hlasová herecká účast“ renomovaného charizmatického amerického herce Lance Reddicka v roli robotického pomocníka hlavního hrdiny.

5. Sentry

Poslední pozici v naší první pětce obsadil kratičký, ale o to nabitější a zajímavější, akční snímek Sentry od skupiny Film Riot, která na Youtube pravidelně vydává videa, jenž mohou pomoci nadějným začínajícím filmařům. Tvůrci z tohoto kanálu navíc sami občas natočí nějaký krátký film a tím posledním je právě dynamická a napínavá podívaná Sentry, v níž proběhne jeden nelítostný souboj.

Dalšími skvělými krátkými filmy jsou například česká fantasy The Witcher Stories: Hope, která patří do známé zaklínačské série, a také i akční bojový film Sifu. Náš oblíbený krátkometrážní žánr je v současné době ve výborné kondici a není důvod věřit, že by se smrákalo na horší časy. Stále vzniká spousta pamětihodných krátkých filmů. Tvůrcům a divákům krátkých filmů zdar! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář