Róbert Chovanculiak: Pokrok bez povolenia – Ako zdielaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet

Slovenský ekonom Róbert Chovanculiak se ve své knize Pokrok bez povolenia zaměřil na několik hlavních kategorií (sdílená ekonomika, informační asymetrie, crowdfunding, veřejné statky, internetoví giganti, kryptoměny), které důkladně rozebral a především i vysvětlil jejich význam v kontextu jejich konkurování různým zavedeným postupům a konceptům státního aparátu.

V první části hrají hlavní roli sdílené platformy služeb Uber (dopravní) a Airbnb (ubytovací). Jejich postupná evoluce krásně dokládá úspěšné konkurování nefunkčním a v reálu těžko ověřitelným státním regulacím. Úsek věnovaný crowdfundingu zase mimo jiné představuje zajímavou alternativu výběru financí pro lepší fungování veřejných služeb. A konečně v závěrečné části převezme roli dynamický svět kryptoměn, a také zajímavě popsané „internetové megakluby“ typu obřích eshopů a platforem, které díky svým vytříbeným věrnostním, reputačním a „justičním“ systémům v mnohém překonávají některé jejich státní protějšky (soudnictví apod.)

Jednotlivé kapitoly jsou samozřejmě mnohem obsáhlejší a obsahují i spoustu různých zajímavostí a doplňkových podkapitol ze světa financí, průmyslu, technologických vymožeností (prohlížeč TOR, smart kontrakty) či alternativních společenských systémů (různé druhy anarchie). Pokrok bez povolenia je výtečná kniha přinášející obrovské množství hodnotných informací. Tento titul by neměl chybět v knihovnách zvídavých a progresivních čtenářů, kteří se zajímají o turbulentní ekonomické procesy v současné společnosti.

P.S: Krásný a výstižný citát z úvodu knihy od E. O. Wilsona praví: „Máme paleolitické emoce, středověké instituce a nadpozemskou technologii.“

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář