Peaky Blinders: šestá řada

Poslední šestá řada kultovní britské minisérie (na kterou ještě naváže závěrečný film) se odehrává v polovině třicátých let minulého století. V Evropě bují fanatický nacionalismus, v Americe končí prohibice a na světovou scénu razantně nastupují silně návykové drogy typu opia. A to je spousta nových příležitostí k dalšímu budování a rozvíjení rodinného Shellbyovic impéria vedeného nekompromisním Tommym, který se stále angažuje ve vysoké politice a hraje nebezpečné hry na dvě strany. Tato fáze dlouholeté gangstersko-podnikatelské anabáze by měla být ta poslední, která definitivně zajistí bohatství a slávu celému rodinnému klanu a jeho přívržencům. Turbulentní doba, tragické události a noví silní nepřátelé ovšem nebudou přát plynulému přesunutí do pohodového ústraní gansterského důchodu.

Závěrečná řada opět představuje vysokojakostní televizní zábavu, avšak v kontextu předešlých excelentních sezón patří někam na pomyslný kvalitativní chvost. Jsou zde skvělé dialogové, napínavé a akční scény a v rámci výpravy a audiovizuálu se můžeme bavit o tom nejvytříbenějším televizním řemesle. Celkově je ale problém se samotným příběhem, který tak nějak „drhne“ mnohem více než obvykle a občas se i dokonce značně táhne. Tradiční nekompromisní dynamika a příběhová hutnost, kterými byly proslulé předešlé série, jsou patrné a hmatatelné i zde, ale občas si holt vyberou nějaké to delší nežádoucí volno. Obecně zde platí, že byznysová a intrikářská linka je výrazně zábavnější než rodinné pasáže nemluvě o pofiderním nadpřirozeném prvku, který tu nemá co dělat. Dříve se navíc tyto jednotlivé části seriálu i lépe doplňovaly a prolínaly.

A to ještě naštěstí celou řadu na svých bedrech s přehledem utáhne Tommy v podání bezkonkurenčního Cilliana Murphyho. Ostatní postavy ho v lepším případě solidně doplňují (Ada, Arthur, Mosley) a v tom horším spíše jen působí jako rušivý a otravný element (Michael a Gina). Mezi novými charaktery zaujme hlavně přístavní předák, kterého ztvárnil vynikající Stephen Graham, avšak dostane po hříchu malé množství prostoru. Očekával jsem lepší poslední řadu legendárního seriálu, ale mohlo to být i mnohem horší. Ne úplně ideální závěrečný dojem navíc může podstatně vylepšit konečné filmové zúčtování.

P.S: Nejlepší scénou je pro mě emotivní „vyříkání si věcí“ obou bratrů v kanceláři.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář