384. Páteční podvečerní… o nejlepších exkluzivních hrách na PS4 (a PS5)– část třetí

V dnešní Páteční podvečerní navážeme na předešlé články z let 2017 a 2020, ve kterých jsme vybírali nejlepší exkluzivní hry na konzoli PS4 za dané období. I v dnešní době, kdy už je spíše trendem vydávat multiplatformové tituly, vychází na konzoli PS množství exkluzivních titulů, které si hráč jinde nezahraje a byla by velká škoda se k nim nedostat. Momentálně už pomalu přebírá otěže PS ekosystému konzole s pořadovým číslem 5, ale kvůli značnému dlouhodobému nedostatku těchto přístrojů má stále velkou roli i čtyřka. I její majitelé se dočkají drtivé většiny nových exkluzivních titulů jako je například vynikající akční dobrodružná hra Ghost of Tsushima, o které jsme psali naposled v minulém článku a právě na tomto místě dnes navážeme. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jedním z nejzásadnějších titulů roku 2020 pro PS4 je jrpg Persona 5 Royal. Jedná se o značně vylepšenou a vybroušenou verzi původní pětky, která je už tak skvostným rpgčkem, které naplno zprostředkovává krásu tohoto čím dál oblíbenějšího žánru. Současná verze je ještě o mnoho lepší. Další těžkou vahou je druhý díl postapokalyptické akční adventury The Last of Us. To co představovala jednička pro PS3, tak přesně platí i pro dvojku a PS4. Tohle je titul, který otevírá cestu novým hráčům do konzolového ekosystému a ty stávající utvrzuje v tom, kdo je momentálním jasným konzolovým králem, nabízejícím ty nejlepší exkluzivní tituly. Jedním dalším takovým je i Marvel’s Spider-Man: Miles Morales. Pokračování vynikajícího původního Spider-Mana z roku 2018 tentokrát nabídlo nového hlavního hrdinu a starou dobrou vytříbenou hratelnost. Další skvělou exkluzivní hrou je i Nioh 2, v podstatě samurajské Dark Souls, které oproti hrám ze slavnější série boduje pro mnohé podstatně atraktivnějšími reáliemi feudálního fantasy Japonska. Doporučujeme i tradičně výborné rozsáhlé rpg Final Fantasy VII Remake. Ke konci roku vyšla i jedna z prvních velkých exkluzivit pro PS5, vytuněná a po všech stránkách zdařilá verze legendárního hardcore rpgčka Demon´s Souls.

V loňském roce se rázně objevila na scéně jedna z dalších exkluzivit výhradně pro PS5, a to hororová frenetická akce Returnal. Vytříbený, napínavý a zábavný titul s parádně zakomponovanými a značně oblíbenými roguelike prvky. Jedna z vlajkových lodí nové konzolové generace nevyjde v nejbližší době i na jiné platformy a to (bohužel) i včetně konzole PS4. Na PS pětku v průběhu roku dorazilo i několik předělávek starších sérií z předešlých konzolových verzí jako jsou například Ghost of Tsushima: Director´s Cut, která obsahuje vylepšenou původní verzi hry a samozřejmě i zdařilý přídavek Iki Island, a také i The Nioh Collection. Tato kolekce obsahuje dva díly oblíbené hardcore série Nioh uzpůsobené pro potřeby nové generace konzolí. Taktéž jasná volba pro majitele PS5. Stále ovšem vznikají exkluzivity jen pro PS4 a jednou takovou je převážně multiplayerová bojovka Virtua Fighter 5 Ultimate Showdown, ve které si mohou hráči libovolně namlátit s plejádou rozličných postav. Na konzolích vycházejí i indie hry experimentálnějšího ražení. Pozoruhodným příkladem je adventura Where the Heart Leads, kterou si jde zahrát pouze na konzolích PS. Posledním zajímavým titulem roku 2021, který jsme vybrali, je střílečka Fracked. Ta představuje jeden z mála titulů pro odnož Playstation VR (hry pro virtuální realitu).

Letos už také vyšlo několik očekávaných exkluzivit. Jednou z těch hlavních je beze sporu akční adventura Horizon: Forbidden West, jedna z letošních nejočekávanějších her, která ve všech ohledech splnila vysoká očekávání. Dalším fortelným titulem je i závodní titul Gran Turismo 7, který jednoznačně patří do hlavního portfolia konzolových hráčů. Nedávno vyšla také originální plošinovka Moss: Book II (i pro VR), a také i další očekávaná kolekce pro PS5, Uncharted: Legacy of Thieves Collection, jenž obsahuje poslední díly fenomenální dobrodružné akční série. To byly nejlepší exkluzivity pro Playstation za poslední dva roky. Ať se nám všem dobře hraje! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář