James S. A. Corey: sci-fi série Expanze

 

     Expanze je space opera od amerických spisovatelů Daniela Abrahama a Tye Francka, kteří společně publikují pod pseudonymem James S. A. Corey. Děj tohoto vesmírného eposu se odehrává v blízké budoucnosti, kdy lidstvo osídlilo většinu Sluneční soustavy, a jeho hlavní postavou je idealistický a mírně naivní důstojník vesmírných korábů James Holden. Ten je spolu se svou věrnou posádkou, sestávající z inženýrky Naomi, mechanika Amose a pilota Alexe, zapleten do dramatických a zpravidla i tragických událostí, které výrazně ovlivní nejen dosavadní uspořádání a poměry mezi hlavními lidskými frakcemi (Země, Mars, Spolek vnějších planet), ale i budoucnost celého lidstva.

     Expanze se od jiných space oper odlišuje především velkým důrazem na popis fyzikálních zákonitostí, které platí ve vesmíru. Autoři se snaží, aby byly knihy v rámci možností realistické, a rozhodně se jim to povedlo, poněvadž všechny díly působí autenticky, samozřejmě v intencích žánru sci-fi. Další odlišností je také značně temná atmosféra, kterou bych se v mnohých kapitolách a scénách nebál označit za hororovou. Tedy čtivo spíše pro odrostlejší čtenáře.

     A nyní už k jednotlivým dílů. Zatím v českém překladu vyšly čtyři, a s politováním musím konstatovat, že mají sestupnou kvalitu. Jednička Leviatan se probouzí způsobila mnoha fandům sci-fi příjemný šok. Je ze všech dílů zdaleka nejucelenější, jelikož je děj vyprávěn z pohledu dvou postav (ostatní knihy čtyři), také je nejatmosféričtější, nejzábavnější… no prostě nejlepší a udělil bych mu plné hodnocení. Dvojka Kalibánova válka je akčnější, rozmáchlejší, ale zároveň i dějově plytší, méně konzistentní a má i celkově slabší postavy. Takový klasický druhý díl série, jemuž bych ale udělil stále výborné čtyři hvězdy. Trojka Abaddonova brána mě překvapila především komorností, a také neměla tak zajímavý děj jako předešlé dva díly. Už pouze dobré tři a půl hvězdy. No a čtverka O poklad Ciboly, která vyšla teprve nedávno, je už pouze mírně nadprůměrnou space operou, jejíž první dvě třetiny jsou místy nudné a nezajímavé, a měl jsem docela velký problém se přes ně prokousat. Za tři hvězdy.

     Celkově to ještě s odřenýma ušima vyjde na čtyři hvězdy. Autoři mají v plánu ještě minimálně další dva díly a moc bych si přál, aby se už zastavil kvalitativní pokles, poněvadž si myslím, že má tato sága stále velký potenciál, který byl naplněn v prvním dílu. Ten si každopádně přečtěte – je bezkonkurenční.

 

expanze knihy

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář