Vítejte u jubilejní šedesáté Páteční podvečerní, kterou věnujeme krátkému ohlédnutí za výsledky prestižních filmových a seriálových cen Zlaté glóby. Letošní třiasedmdesátý ročník již poněkolikáté uváděl nekompromisní komik Ricky Gervais (jeho úvodní monolog zde), který opět nenechal na hvězdných celebritách nit suchou, a tudíž bylo o lehce nekorektní zábavu zpravidla postaráno. Nás ale mnohem více zajímají vítězové těch nejdůležitějších kategorií, na něž se dnes zaměříme, přidáme ještě příslušnou minirecenzi či trailer, a také i náš krátký hodnotící komentář. Takhle to letos dopadlo.
NEJLEPŠÍ FILM – DRAMA
1. Revenant minirecenze – Leonardo DiCaprio (nejlepší herec)
2. Carol trailer
3. Šílený Max: Zběsilá cesta minirecenze
4. Spotlight minirecenze
5. Room trailer – Brie Larson (nejlepší herečka)
Náš komentář: Očekávaný výsledek. Revenant získal nejvíce nominací a bylo velmi pravděpodobné, že tento snímek ve většině z nich uspěje. Leonardo DiCaprio získal již svůj třetí Glóbus (předešlé dva Letec, Vlk z Wall Street) a ocenění mu samozřejmě přejeme, ikdyž podle nás ztvárnil už mnohem více zajímavějších rolí. Tato byla ovšem dost možná nejnáročnější…
NEJLEPŠÍ FILM – MUZIKÁL NEBO KOMEDIE
1. Marťan minirecenze – Matt Damon (nejlepší herec)
2. Špión minirecenze
3. Trainwreck trailer
4. Sázka na nejistotu minirecenze
5. Joy trailer – Jennifer Lawrence (nejlepší herečka)
Náš komentář: Zvláštní kategorie s žánrově velmi rozdílnými snímky. Například Marťan je dost vtipný snímek, ale komedie to rozhodně není a mnozí se nad jeho nominací pozastavovali. Nad vítězstvím už ale ne, ikdyž to zde nebylo tak jednoznačné, jako v dramatické kategorii. Vítězství Matta Damona a Jennifer Lawrence podle očekávání.
NEJLEPŠÍ REŽISÉR – FILM
1. Alejandro G. Iñárritu (Revenant)
2. Todd Haynes (Carol)
3. Tom McCarthy (Spotlight)
4. George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta)
5. Ridley Scott (Marťan)
Náš komentář: Popravdě jsem to spíše přáli Georgi Millerovi. Sedmdesátiletý režisér si podle nás cenu zasloužil, poněvadž dokázat natočit v extrémně nepříznivých podmínkách Namibijské pouště film, jako je nejnovější Šílený Max, tak to už chce opravdu velký režijní um. Nakonec ovšem bral cenu Alejandro G. Iñárritu, což by byla naše druhá volba. Ridley Scott těsně v závěsu.
NEJLEPŠÍ SERIÁL – DRAMA
1. Mr. Robot minirecenze
2. Hra o Trůny minirecenze
3. Narcos minirecenze
4. Outlander trailer
5. Empire trailer – Taraji P. Henson (nejlepší herečka)
Náš komentář: Za nás jednoznačně Narcos. Mr. Robot se bez debaty řadí mezi letošní nejlepší seriály, ale narkobaronský vypravěčský epos je pro nás prostě jasnou jedničkou. Na druhou stranu je podle nás tento vítěz určitě adekvátnější, než kdyby cenu získal některý ze zbylých třech nominantů. A ne, Hru o Trůny jsme nepřehlédli… 🙂
NEJLEPŠÍ SERIÁL – MUZIKÁL NEBO KOMEDIE
1. Mozart in the Jungle trailer – Gael García Bernal (nejlepší herec)
2. Casual trailer
3. Orange Is the New Black trailer
4. Silicon Valley trailer
5. Transparent trailer
6. Viceprezident(ka) trailer
Náš komentář: Samé přiložené trailery v této sekci jsou asi vypovídající. Žádný z těchto seriálů jsme neviděli (vyjma pár dílů Viceprezident(ky) na HBO). A nalejme si čistého vína – moc nás ani nelákají. Vítězství pro netradiční hudební komedii tedy nemůžeme nijak zhodnotit, ale do budoucna se pokusíme polepšit… 🙂
NEJLEPŠÍ MINISÉRIE ČI TELEVIZNÍ FILM
1. Wolf Hall minirecenze
2. American Crime trailer
3. American Horror Story: Hotel trailer
4. Fargo minirecenze
5. Flesh & Bone trailer
Náš komentář: Pro nás největší překvapení napříč všemi kategoriemi. Vítězství britského historického kostýmního dramatu asi čekal málokdo, avšak stalo se. Při pohledu na nominanty bychom to viděli na výborné Fargo, a to i proto, že nás seriály s „American“ v názvu zatím míjejí.
Co se dalších kategorií týče, tak se ještě nemůžeme nezmínit o vůbec první Zlatém glóbu Sylvestra Stallona za vedlejší roli v boxerském dramatu Creed. Pro slavného herce se jedná o třetí nominaci na jednu z velkých cen po dlouhých čtyřiceti letech (první dvě dostal za prvního Rockyho – scénář a hlavní role) a asi málokdo mu to nepřeje. Dále máme radost z ceny pro Oscara Isaaca za hlavní roli ve skvělé politické minisérii Najděte mi hrdinu, a také z ceny pro Mauru Tierney za vedlejší roli v seriálu Affair, což je podle nás jedno z nejlepších romantických dramat současnosti. A ještě bleskově výsledky několika zbylých kategorií: Nejlepší animák: V hlavě. Nejlepší zahraniční film: Saulův syn. Nejlepší scénář: Aaron Sorkin (za film Steve Jobs). Nejlepší soundtrack: Ennio Morricone (za Osm hrozných). Nejlepší píseň: “Writing’s on the Wall” (z bondovky Spectre). Zhodnocení výsledků Zlatých glóbů tedy máme za sebou, a v některé z přištích Pátečních podvečerních si jistě najdeme čas na zhodnocení výsledků ještě prestižnějších Oscarů. Budeme se na ně těšit. Příště opět na počtenou!
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře