Irčan

Irčan je monumentální film režiséra Martina Scorseseho, který dostal od společnosti Netflix kopu financí (okolo 175 mil. USD) a času, aby mohl natočil velkolepou gangsterku přesně podle svého gusta. Snímek je zaměřen na podstatnou část života vojáka, řidiče, a především i mafiána a zabijáka Franka Sheerana (hraje Robert De Niro). Režisér Scorsese ve filmu skloubil hned několik časových linií a hojně pro účely filmu využil technologii pro digitální omlazování herců. Člověk si občas všimne nějaké té „umělejší“ omlazené tváře, ale já si velmi rychle zvyknul i na mladší verze herců. Po technické stránce je film opravdu precizní.

Co se příběhu týče, tak je to jednoduše řečeno výpravný mafiánský epos jako ze starých časů. Zmínil bych především dokonalou harmonii zvuku a obrazu, precizní Scorseseho režijní vedení, kamerové hrátky a dynamické obrazové koláže. Excelentní výprava, kostýmy a dobová atmosféra jsou samozřejmostí. Bohužel, místy se trochu vytratila dynamika a film je občas až příliš zdlouhavý: je vidět, že Netflix dal režisérovi asi až moc volnou ruku. Režisér Scorsese to totiž umí i lépe. Vlk z Wall Street či Casino nejsou o tolik kratší a hltal jsem je po celou dobu stopáže. Ta půl čtvrtá (!) hodina Irčana prostě má i méně záživné úseky a pasáže.

Samostatný odstavec si podle mě zaslouží i herecké výkony. Robert De Niro je vynikající a předvádí svůj vysoký standard. Neskutečně mě potěšil i návrat Joea Pesciho (toho pro roli velmi dlouho přemlouvali), který je v roli vysoko postaveného mafiána opravdu jedinečný (a jde z něj strach). Ještě ale nekončíme, poněvadž si své podstatné řekne i Al Pacino. Slavný herec ztvárnil úlohu odborového předáka Jimmyho Hoffy, všechny v ní převyšuje a podává jeden z nejlepších výkonů své bohaté kariéry. Tady se půjde po Oscarech. Cenu pro film bych neudělil, ale i tak je Irčan jedním z nejzajímavějších a v mnohém i nejlepších letošních filmů.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 4/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.