Hell on Wheels

     Hell on Wheels je westernový seriál o pěti sériích od věhlasné kabelové stanice AMC, tvůrce hitů jako jsou Živí mrtví či Perníkový táta. Inu a podle očekávání má i tento titul velmi vysokou kvalitu. Děj seriálu se odehrává na americkém západě na konci šedesátých let devatenáctého století krátce po krvavé občanské válce. Bývalý konfederační voják Cullen Bohannon (hraje Anson Mount) cestuje vlakem po budované transkontinentální železnici, aby se dostal k vrahům své rodiny a vykonal na nich pomstu. To se mu i povede a krátce nato shodou okolností začne pracovat jako zaměstnanec železniční společnosti, která největší americkou trať buduje. V průběhu pěti sezón Bohannon zažije mnohé. Od přepadů nebezpečných indiánů přes dělnické stávky až po vlastní anabázi mezi mormonskou sektou.

     Děj seriálu je značně košatý, vyskytuje se v něm poměrně velké množství postav, přičemž mnoho z nich má vlastní linii. Kvalita těchto vedlejších příběhů je mírně kolísavá především kvůli občasnému natahování (má největší výtka) a celkově jsem odklony od hlavní a jasně i nejzajímavější Bohanonovy linie nekvitoval zrovna s povděkem. Samotné postavy ovšem zajímavé jsou. Takový lstivý majitel železničářské společnosti Thomas Durant (Colm Meaney), extrémně nebezpečný předák zvaný Švéd (Christopher Heyerdahl), irský oportunista Mickey McGinnes (Phil Burke) či emancipovaná novinářka Louise Ellison (Jennifer Ferrin) jsou charaktery jako z partesu. Skvěle zahrané, propracované a správně nejednoznačné.

       Hlavní postavou je ovšem Cullen Bohannon. Po zhlédnutí všech pěti řad můžu s jistotou konstatovat, že to je nejlépe ztvárněný a napsaný archetyp drsného westernového reka, s nímž jsem se měl kdy možnost setkat. Anson Mount podal v hlavní roli životní výkon a byl v tomto výpravném westernovém eposu perfektním tahounem. Jeho radosti, strasti a příhody budete velmi prožívat a budou vás i bavit. Stejně tak jako celý tento skvělý titul, který v portfoliu pravých milovníků epických příběhů z Divokého Západu prostě nemůže chybět. Špička mezi westerny. To je Hell on Wheels.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář