Euforie

Je fascinující pozorovat, jak se postupem času vyvinuly seriály o mladistvých. Od lehce naivních a rozpustilých komedií z osmdesátých a devadesátých jsme se dopracovali až k depresivním psychedelickým dramatům ve stylu známé fráze sex, drogy a násilí“. Euforie snad ani není pro mladistvé, což by se dalo považovat za největší (a snad i jedinou) chybu tohoto unikátního projektu. Opravdu mě překvapuje, že něco tak odvážného a originálního vůbec v Americe vzniklo. Poděkovat můžeme progresivní stanici HBO.

V Euforii sledujeme dění na americké střední škole z pohledu tamních studentů, přičemž největší prostor dostává Rue (hraje Zendaya), která se nedávno vrátila z drogové odvykačky a momentálně se snaží přijít na to, jak bude ve známém prostředí „fungovat“. Rue vždy okomentuje dynamický úvod každé z osmi epizod, jenž je věnován různým postavám, a pak už se můžeme směle pustit do ne úplně klasického děje na americké střední. A co vlastně tamější mladí řeší? No především (ne)chtěně uniklé sexuální nahrávky a fotky, sociální online i offline statusy a samozřejmě i svou verzi velmi křehkých vztahů.

Je to tíživá podívaná, herecky až nečekaně dobrá, dialogově vybroušená, HODNĚ erotická, a také audiovizuálně podmanivá. Soundtrack je neskutečný a skvěle sem pasuje. Psychedelické obrazové jízdy, které mají přiblížit pocit opojení jsou až nepříjemně autentické. Do toho ještě přidejme místy až bláznivě nevkusné kostýmy a outfity, skvěle zprostředkovanou atmosféru nočního života a vychází mi opravdový vizuální skvost. HBO si holt připisuje další velký seriálový hit a rázně potvrzuje, že rok 2019 jednoznačně patřil seriálům.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář