Brandon Sanderson: Meč přísahy

Byla to moc dlouhá doba. Třetí díl epické fantasy Archiv bouřné záře jsem četl s několikaletým odstupem od druhého dílu a dost mi to vadilo. Sice mi lehce pomohlo krátké připomenutí děje předešlých dvou dílů v úvodu knihy, ale po několika letech si člověk prostě nepamatuje veškeré detaily, události a postavy příběhu. A je to docela škoda, poněvadž i ve třetím díle, nazvaném Meč přísahy, mi spisovatel Brandon Sanderson rychle připomenul, jak je to skvělá fantasy.

Minule jsme vytýkal mírné zamrznutí děje na Roztříštěných planinách a to je už naštěstí passé. Děj třetího dílu je velmi rozmáchlý. Spolu s Kaladinem a ostatními navštívíme různá místa obrovského kontinentu a vydáme se i do alternativních dimenzí. Nejvíce mě bavily kapitoly, které se odehrávaly v obleženém městě Kholinaru, a také i následná velká bitva. Brandon Sanderson do knihy zakomponoval i na události bohaté retrospektivy (Dalinarova minulost), mezikapitolová intermezza vedlejších postav, a k mé radosti i nádherné ilustrace, které k této sérii prostě patří.

Meč přísahy je zatím nejdelší knihou série. Oněch 1100+ stran ovšem k epičnosti příběhu tak nějak zákonitě pasuje. Ani těch slabších míst tolik není a kapitoly jsou nabité zajímavými událostmi a zápletkami. Za nejlepší stále považuji první díl, ale trojka je minimálně na úrovni taktéž vynikající dvojky. Vůbec nepochybujte o tom, že je tato série etalonem moderní velkolepé literární fantasy. Příště bych jen ocenil i delší připomenutí děje. Ani vášnivý čtenář fantastiky prostě nemá čas na opakované čtení tisícistránkových, byť výtečných, bichlí.

P.S: Čtvrtý díl (The Rhythm of War) by měl v anglickém originále vyjít na konci roku 2020.

P.P.S: České verze čtverky se podle mě dočkáme nejdříve až ke konci roku 2021…

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.