V předposlední Páteční podvečerní jsme doporučovali některé skvělé hudební filmy a dnes si opět dáme jedno filmové téma, avšak bude zaměřené na podstatně odlišný žánr, a to na snímky z drsného vězeňského prostředí. Tento okruh je mezi filmovými fandy velmi oblíbený a není se co divit – jedná se o (věčný) vděčný námět. My se také rádi podíváme na nějaké ty akční útěky z vězení a vězeňské vzpoury, ale i na detailní sondy do duše odsouzenců či náhled mezi specifické vězeňské komunity. Co si budeme povídat – rozhodně bychom tyto reálie nechtěli poznat na vlastní kůži, a možná i proto nás filmové exkurze do vězení tak lákají a baví. Tady jsou nejlepší vězeňské filmy, které byly natočeny od začátku tohoto století. 🙂
Prvním snímkem, který máme velmi rádi je Poslední pevnost (2001) s Robertem Redfordem v hlavní roli. Fenomenální herec zde ztvárnil roli armádního generála, který je za neuposlechnutí rozkazu odsouzen k několikaletému pobytu za mřížemi. Tohle konkrétní vězení vede nelítostný plukovník Winter v podání Jamese Gandolfiniho, který bude generálovi více než zdatným protivníkem. Velká vězeňská bitva může začít! Další doporučení bude poměrně netradiční. Snímek 25. hodina (2002) se totiž neodehrává ve vězení, nýbrž během posledního dne před nástupem do něj. Skvělý nápad, skvělí herci, silné emoce, vypjaté scény. To jsou hlavní klady nejlepšího filmu režiséra Spikea Lee. Nyní přeskočíme do možná nejsilnějšího „vězeňského“ filmového roku. Tím je rok 2008, ve kterém byly natočeny hned čtyři zapamatováníhodné filmy. Na specifika vězeňského života zaměřený Zločinec od režiséra R.R. Waugha, a také tři skvělé britské snímky. Tím prvním je Bronson, ve kterém roli nejslavnějšího britského rváče a mukla ztvárnil výtečný Tom Hardy. Druhým je hvězdně obsazená vězeňská týmovka The Escapist a třetím členem do party je film Hlad s Michaelem Fassbenderem, který si zde zahrál roli vůdce členů irské republikánské armády v britské věznici.
Vřele doporučujeme také francouzský snímek Prorok (2009). Vězeňské drama boduje především neotřelým prostředím francouzského vězení, kde podle očekávání najdete početné korzické, afroamerické a arabské komunity. Přes ně se chce na vrchol tamní hierarchie propracovat mladý trestanec Malik, jehož osobnostní vývoj je dalším z největších kladů této poutavé podívané. Dále tu máme jeden pořádný biják, který vyprodukovala španělská kinematografie: Cela 211 – Vězeňské peklo (2009). Hlavní postavou filmu je mladý dozorce, který musí během vězeňské vzpoury předstírat, že je jedním z trestanců. Zajímavé téma je nabalené na napínavý akční thriller se skvělým tempem. Za nás jeden z nejlepších evropských filmů posledních let. A aby evropských filmů nebylo málo, tak tu máme ještě syrové dánské drama R (2010), které nese veškeré znaky severské kinematografie (rozuměj extrémně drsný film). Pokračujeme s jednou naší srdcovkou. Tou je snímek Moje letní prázdniny (2012) s Melem Gibsonem v roli známého oportunisty Portera. Známý šibal se shodou okolností dostane do nelítostného mexického vězeňského ghetta, ze kterého vede pouze jedna cesta. Akční cesta. 🙂 Dalším zajímavým počinem je ještě britské drama Hvězda kriminálu (2013), které se zaměřuje především na vypjaté dialogy, propracovanou psychologii a silnou atmosféru.
Určitě se podívejte také na nedávno recenzovaný vězeňský film Shot Caller, po jehož projekci nám přišlo na mysl právě dnešní téma. Jistě není náhodou, že za scénářem a režií tohoto snímku stojí již zmiňovaný tvůrce Ric Roman Waugh, který nás v budoucnu jistě „potěší“ dalším výtečným vězeňským thrillerem. Co se konkrétních nadcházejících filmů týče, tak bohužel moc informací není, ale víme například o filmu Escape Plan 2: Hades (2018), ve kterém si spolu se Sylvesterem Stallonem zahraje bijec Dave Bautista. Každopádně budeme doufat, že se již brzy znenadání objeví další podobná kvalitka jako je Shot Caller. Přejeme příjemnou podívanou a příště opět na počtenou!
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře