139. Páteční podvečerní… o skvělých novodobých hudebních filmech

     Tak jako každý normální člověk i my máme rádi hudbu. Vkus máme sice poměrně vyhraněný, ale co se filmů týče, tak v tomto případě se vždy rádi podíváme na jakýkoliv (kvalitní) hudební snímek. Tohle téma jsme ještě v žádné Páteční podvečerní neotevřeli, takže dnes nemáme co řešit a s chutí zavítáme do světa muzikantů, hudebníků, zpěváků a spol. Konkrétně budeme psát o výborných hudebních filmech, které byly natočeny v nedávné době. I přesto že naše preference jsou specifické a jasně dané, tak dnešní výběr už snad ani nemůže být více variabilní. 🙂 Každý milovník muziky si zde přijde na své. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

 

    První dva doporučené filmy mají mnoho společnéno – silnou atmosféru, krásné písničky, podobnou strukturu děje, a také excelentní herce v hlavní roli. Prvním snímkem je Crazy Heart (2009), v němž hlavní roli vyhořelého zpěváka country Bada Blakea ztvárnil Jeff Bridges. Badova cesta za vykoupením a dřívější slávou sice nebude lehká, ale bude stát za to. Velmi příjemný film s pomalým tempem přesně v rytmu country. Druhým filmem je Druhá míza (2015) s Alem Pacinem v roli stárnoucího rockera Dannyho Collinse. Ten také prožívá tvůrčí i osobní krizi, ale skrze své přátelé a dříve zanedbávanou rodinu také nalezne nový smysl svého života. Jedním z našich nejoblíbenějších hudebních filmů vůbec je Love Song (2013). Snímek jsme poměrně nedávno tak nějak omylem viděli v televizi a od té doby na něj nedáme dopustit. Je v něm spousta krásných písní (včetně na Oscara nominované Lost Stars), ústřední duo je nesmírně sympatické (Mark Ruffallo a Keira Knightley) a v neposlední řadě je tenhle počin celkově velmi příjemnou podívanou, která pohladí po duši a tak podobně. 🙂 Méně už po duši pohladí drsný hudební krimithriller Straight Outta Compton (2015), ale to neznamená, že by to nebyl značně sugestivní snímek. Pojednává o vzestupu jedné z nejkontroverznějších skupin historie, hip-hopové formaci N. W. A., jejímž členem byl také Ice Cube.

 

    V našich oblíbených hudebních filmech samozřejmě nesmí chybět ani dvojice snímků od talentovaného režiséra Damiena Chazella. Modří jistě vědí, že máme na mysli drsné hudební drama Whiplash (2014) a úchvatné muzikálové romantické drama La La Land (2016). Oba filmy spojuje motiv silné touhy dosáhnout mezi elitu ve svém oboru, avšak jedná se o značně odlišné tituly. Whiplash je velmi vypjaté (v podstatě) existenciální drama o střetu dvou neortodoxních individualit, kdežto La La Land je perfektně vystavěný romantický snímek s příjemnou retro atmosférou. Oba filmy se každopádně řadí mezi to nejlepší, co bylo v daných letech natočeno a vždy se na ně rádi podíváme znovu. Ještě nekončíme. Nedávno nás totiž pozitivně překvapil film We Are Your Friends (2015), který se odehrává ve filmaři trestuhodně opomíjeném světě elektronické hudby. Mladý DJ Cole Carter v podání slušně hrajícího Zaca Efrona se snaží prorazit v oboru tím, že složí právě tu jednu skvostnou skladbu. Snímek toho nabídne mnohem víc (včetně často spoře oděné Emily Ratajkowski…). Emoce, přesně zachycenou klubovou atmosféru a několik výtečných songů v onom ideálním rytmu 128 BPM (údery za minutu). Na závěr ještě chceme zmínit jeden soundtrack, který jistě potěší nejen všechny milovníky vážné hudby. Jedná se o soundtrack k výbornému psychologickému krimithrilleru Noční zvířata. Jedna velká hudební balada. Mějte se krásně, podívejte se na nějaký ten „libozvučný“ film a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář