282. Páteční podvečerní… o komunitním financování a zajímavých projektech – část druhá

Zhruba před třemi roky jsme v tehdejší Páteční podvečerní načali téma o komunitním financování (crowdfundingu) a příslušných projektech, a dnes přicházíme s updatem současné situace. Ta je poměrně růžová. Většina tehdy zmíněných platforem vzkvétá, objevila se i nová a silná konkurence, povedlo se zafinancovat spoustu zajímavých projektů a celkový objem financí ve světě crowdfundingu rok co rok roste, přičemž prostoru je predikována značně světlá budoucnost. Začátek dnešního článku se odehraje v české kotlině, kde už také působí několik silných hráčů.

Například platforma Hithit, na které se v nedávné době objevila nová sekce Antivir, kde můžete podpořit různé podniky a projekty z Česka, jenž byly negativně ovlivněné současnou situací okolo probíhající pandemie. Co se týče nejzajímavějších zábavních projektů, tak tam nám udělala velkou radost například úspěšná kampaň deskové hry Legendy země Euthie (požadavek 600 tisíc Kč byl splněn). I díky tomuto úspěchu začal autor Tadeáš Spousta a jeho tým pracovat na pokračování Euthia: Torment of Resurrection, k němuž se již za dva týdny rozjede kampaň na platformě Kickstarter. Požadovaná částka je tentokrát podstatně vyšší (80 tisíc USD, zhruba 2 milióny Kč), avšak pevně věříme v úspěch tohoto obdivuhodného projektu. Jedním z celkově nejúspěšnějších projektů na Hithitu je kampaň dokumentárního filmu V síti (požadováno 850 tisíc Kč, vybráno přes 3 milióny Kč). Financování proběhlo loni v létě a již letos v únoru měl kvalitní snímek velmi úspěšnou premiéru. A za zmínku stojí i úspěch satirické komedie Prezident Blaník (požadováno 1,5 mil. Kč/vybráno takřka 2 mil. Kč). Také na Startovači neustále probíhá sponzorování nových projektů, včetně zavádění nových možností (patron). Dlouhodobě zde bodují knihy, například Anarchokapitalismus od Urzy (požadováno 65 tisíc Kč/vybráno 650 tisíc Kč) či kniha 42 od herního novináře Mikoláše Tučka (požadováno 100 tisíc Kč/vybráno 650 tisíc Kč). Další zajímavou českou platformou je Fundlift, který se specializuje na investice do různých firem jako jsou pivovary či restaurace.

A jak je na tom král komunitního financování Kickstarter? Při zběžném průzkumu je platforma v dobré kondici a momentálně ji ovládá kampaň pokračování veleúspěšné deskovky Gloomhaven, které nese název Frosthaven. Autor Isaac Childres nastavil základní cíl na půl miliónů USD, který padl v podstatě během několika okamžiků. Do konce zbývá týden, vybráno je přes 8 a půl miliónu USD a už nyní je jasné, že se Frosthaven stane minimálně druhým nejúspěšnějším projektem v rámci své kategorie (za dalším megaprojektem Kingdom Death: Monster, vybráno 12,4 mil. USD). Deskovky na Kickstarteru holt letí. Při pohledu na další kategorie zjistíme, že jednou z nejúspěšnějších pc her je plošinovka Bloodstained: Ritual of the Night (požadováno půl mil. USD/vybráno 5 a půl mil. USD). A mezi filmy zase vévodí anime snímek The Legend of Vox Machina (požadováno 750 tisíc USD/vybráno 11,4 mil. USD). Rok 2019 v řeči čísel mluví jasně: celkově se na projekty na Kickstarteru vybralo něco přes 200 mil. USD a bylo zafinancováno více než 7 tisíc projektů. Z těch českých zmíníme velký úspěch deskovky Space Race (požadováno 25 tisíc €/vybráno 200 tisíc €). Na Indiegogo také probíhá čilý ruch. Zaujal nás například projekt batohu na deskové hry, o který je očividně veliký zájem, jelikož na něj jeho tvůrci vybrali takřka jeden milión USD. Na platformě často uspějí především technologické projekty, na něž se vyberou i desítky miliónů USD. Například tento snadno přenosný chytrý scanner.

Už delší dobu sledujeme dění na platformě Patreon, o které je v poslední době slyšet čím dál víc, a v Česku je poměrně dost populární. Sami jsme tam aktivní a podporujeme některé české tvůrce, například úspěšnou Standashow, kterou v současné době podporuje (na Česko bezprecedentní) více než tisíc patronů, či Bitcoinovej kanál. Mezi celkově nejpodporovanější tvůrce zde patří především tvůrci podcastů, které dotují i desítky tisíc fanoušků. Jednou z velkou výhod Patreonu je ten fakt, že tvůrce dostane zhruba 90% z celkové částky, což platformu řadí mezi nejpříznivěji koncipované crowdfundingové systémy. Komunitní financování skutečně vzkvétá a my jsme velmi zvědaví na nové platformy či na budoucí velkolepé projekty, které zase budou trhat rekordy. Podporujte své oblíbené tvůrce či oblíbené projekty anebo se pokuste uspět právě s vaší tvůrčí prací. Držíme palce. Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář