Mars: Teraformace – základní hra

Průměrná délka jedné hry: 60-120 minut, počet hráčů: 1-5, věk: 10+

Mars: Teraformace je desková sci-fi hra od švédského designéra deskovek a učitele Jacoba Fryxelia, který tuto, dnes již legendární, hru vytvořil s pomocí členů své rodiny, což jsou taktéž vášniví hráči. Tato vášeň pro deskové hry a vědeckou (sci-fi) tematiku je ve hře opravdu patrná a ve svém žánru Mars patří mezi ty nejlepší a nejoblíbenější deskovky, a také se dlouhodobě drží na vysokých místech v žebříčcích prodejnosti.

Cílem hry je samotná teraformace Marsu, přičemž základními herními faktory jsou teplota (která se musí zvýšit z minus 30 na plus 8), úroveň kyslíku v atmosféře (která se musí zvýšit z nuly na 14%) a zavodnění planety (na herní plán se musí položit devět destiček oceánů). Pokud jsou všechny faktory na maximu, tak hra končí a vyhodnotí se výsledky. Každý hráč hraje za specifickou korporaci (různé výhody) a na začátku také obdrží tabulku, na níž se skladují vybrané zdroje (finance, železo, titan, zeleň, energie, teplo) a také se na ní zaznamenává úroveň jejich produkce.

Produkce, bonusy a zvyšování hlavních faktorů ve hře obstarávají převážně karty, kterých je obrovské množství a dělí se na tři druhy (modré, zelené a červené). Na začátku hry si hráči vybírají z deseti karet a poté si v každém dalším kole (generaci) mohou vybrat z dalších čtyř. K dispozici je i několik standardních projektů, získávání titulů či vypisování soutěží, za které hráč získá vítězné body, jenž se sčítají na konci hry a největší podíl v nich zpravidla zastává tzv. teraformační rating. Ten se zvedá spolu se zvyšováním hlavních faktorů teraformace a zaznamenává se pomocí kostiček (podobně jako produkce zdrojů) na okraji herního plánu. V jeho středu se umisťují již zmiňované destičky oceánů, ale i města a oblasti zeleně.

Tento popis hry je poměrně zjednodušený, ale ve zkratce plus minus vystihuje jádro celé hry. Mars se jednoznačně řadí mezi komplexnější tituly, avšak stále to ještě není žádná extrémně těžká a složitá hardcore deskovka. S trochou cviku ji zvládnou i starší děti (8-10 let) a budou se spolu s dospělými jistě skvěle bavit během poutavých partií. Mars je díky množství různých korporací a karet velmi variabilní a hra je opravdu vždy jiná. Nejlepší je hrát ve dvou až třech hráčích, ale velmi dobrá je i sólová varianta, která nabízí obměněný typ herního zážitku. Na tuto deskovku opravdu nedám dopustit.

P.S: Největší pihou na kráse jsou nepraktické herní tabulky, které je potřeba vylepšit pomocí kartonových šablon.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář