45. Páteční podvečerní… o zajímavých filmech s nebezpečnou faunou v hlavní roli

 

    Dnešní Páteční podvečerní bude o zvířatech. Avšak nebude se jednat o přítulné domácí mazlíčky, nýbrž o divoké krvelačné bestie, kterým strach z člověka opravdu nic neříká. S filmy se téma fauna versus zdánlivý pán tvorstva pojí už odedávna. Již v časech černobílých němých snímků na plátnech biografů plavaly, pobíhaly a poletovaly různé potvory, a dávaly si tehdejší herecké hvězdy k obědu. No a divákům se tento žánr v podstatě nikdy neomrzel, právě naopak – z mnohých snímků se postupem času staly velké kultovky, ať už se bavíme o Hitchcockových Ptácích, Spielbergových Čelistech, či o brakových, ale velmi zábavných filmech jako je Piraňa nebo Aligátor. No a i v nedávných letech vzniklo množství zajímavých „zvířecích“ titulů, ze kterých se dnes pokusíme vybrat ty nejzajímavější. Připravte se na nelítostný souboj o přežití.

 

the grey patecni

     Zrovna začneme u toho nejlepšího filmu, kterým je podle nás dobrodružný survival thriller Mezi vlky (2011) s Liamem Neesonem v hlavní roli. Snímek se odehrává v aljašské pustině, kam se zřítí letadlo převážející dělníky z ropné rafinérie. Přežije pouze několik mužů, kterých se ujme lovec Ottway (Neesonova postava), jehož úkolem v rafinérii bylo odhánění vlků od lidských obydlí. Skupina se vydává na vyčerpávající cestu přes nehostinnou tundru a mimo extrémně nepříznivých podmínek musí navíc ještě čelit smečce nebezpečných vlků. Mezi vlky je značně drsný a napínavý film s krásnou výpravou a množstvím dechberoucích a hororových scén, a navíc ještě překvapivě funguje ve zcela nečekané rovině. Skrz Neesonem výtečně zahranou Ottwayovu postavu a náznakové, ale působivé flashbacky z minulosti, totiž divákovi nabízí ještě přesah v podobě detailní studie jeho charakteru. Ta spočívá v přerodu zlomeného pesimistického člověka v zarputilého muže, který chce za každou cenu přežít, což paradoxně nastartuje smrtelné nebezpečí číhající na každém kroku. Ottway v podstatě opětovně nalezne ztracený smysl života a hodlá si jej udržet stůj co stůj. Celý snímek navíc vrcholí perfektním závěrem, který je nejen podmanivý a dojemný, ale dalo by se říct, že i poetický. Jeden z nejlepších a bohužel i nejméně doceněných filmů posledních několika let.

 

medvedi patecni

     To byly vlci a teď přicházejí na řadu o něco větší, pomalejší, ale neméně nebezpeční chlupáči. Medvědi. Ti nás ve filmech děsí velmi často, což dokazují dva námi nedávno recenzované snímky Grizzly a Backcountry, jejichž společným jmenovatelem jsou krásné, ale nebezpečné lokace, kam se vydá skupina lidí a potká tam přerostlou vyhladovělou šelmu. V obou dvou případech se nejedná o žadné velké filmové terno, ale kvalita v těchto snímcích rozhodně je. Jsou sice jednoduché, ale rozhodně i zábavné – doporučujeme. A teď si ještě odskočíme do devadesátých let, konkrétně do roku 1997, kdy byl uveden dobrodružný thriller Na ostří nože. V tom si hlavní role zahrálo hvězdné ústřední duo ve složení Anthony Hopkins a Alec Baldwin, jejichž letadlo taktéž havarovalo na Aljašce (holt hojně využívaný námět 🙂 ), kde oba pánové bojovali nejen s nepříznivými podmínkami a okolnostmi, ale i s medvědem, kterého ztvárnil nejslavnější medvědí herec všech dob, Bart. No a v neposlední řadě se oba muži utkali i navzájem. Celé je to velmi napínavé, perfektně zahrané a zrežírované, a i po všech těch letech stále nedáme na tento snímek dopustit. Nestárnoucí podívaná.

 

lvi patecni

     Z chladných aljašských lesů a majestátních amerických národních parků se nyní přesuneme do vyprahlých afrických savan, které obývá všemi obdivovaný král zvířat. A ten dovede být také notně nebezpečný a útočný, což vyjma všemožných přírodopisných dokumentů dokládá i legendární dobrodružný film z roku 1996 – Lovci lvů. Děj tohoto snímku se odehrává na konci devatenáctého století ve východní Africe, kde se britská vláda pokouší postavit dlouhý železniční most. Tento nesnadný úkol je přidělen stavebnímu inženýrovi Pattersonovi (Val Kilmer), který brzo pozná, že stavební komplikace jsou tím nejmenším problémem. Stavy místního dělnictva totiž dlouhodobě redukuje dvojice krvežíznivých lvů, nesoucích příznačná jména Duch a Temnota, kteří musí být neprodleně uloveni, jinak bude realizace náročného projektu povážlivě ohrožena. Patterson se tedy spojí s profesionálním lovcem Remingtonem (Michael Douglas) a pustí se se lvy do nebezpečného souboje. A je to skvělé pokoukání –  atmosférické, humorné, místy i děsivé a navíc to má úžasnou hudbu. Lvi jsou zde sice až přehnaně zdémonizovaní, ale zase Vám tento film spolehlivě k těmto krásným, ale hrozivým tvorům ještě posílí respekt, který se možná poněkud snížil během pozorování povalujících se nehybných plyšáků v zoo.

 

sharks patecni

   Na závěr ještě zmíníme několik filmů, v nichž hrají prim nebezpeční plazi, ryby, paryby a hmyz. Hlavním specialistou na tento žánr je kupodivu matador Samuel L. Jackson, který má ve své filmografii hned dva slušné snímky. Prvním je zábavné béčko Hadi v letadle (2006), jehož název jasně napovídá, které dva živočišné druhy se zde utkají o nadvládu, a tím druhým je velmi dobrý snímek Útok z hlubin (1999), pokračovatel série Čelisti, kteří mnozí považují za novodobý nejlepší „žraločí“ survival, nás nevyjímaje. Dále tu ještě máme solidní Piraňu 3D (2010), populární Anakondu (1997) a milovníci pavouků a arachnofobici si jistě naplno užijí legendární hororovou Arachnofobii (1990). A máme to zdárně za sebou, přežili jsme. 🙂 Tento typ filmů v dnešních dnech diváci zpravidla automaticky (a mnohdy oprávněně) řadí do béčkových až céčkových vod, ale občas se v rámci tohoto žánru dočkáme i překvapivě kvalitních snímků. Ty nejlepší pro Vás budeme samozřejmě vyhledávat a následně podávat ohlasy formou minirecenzí – jako obvykle. Příště opět na počtenou! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář