398. Páteční podvečerní… o historii Star Treku

Seriálový a filmový fenomén Star Trek tříbí mysli diváků již více než padesát let. Asi málokdo někdy v televizi neviděl některý díl sci-fi série, ve které hrají prim barevně rozlišení členové posádek jednotlivých slavných vesmírných plavidel. Někteří z nich se už stali kultovními postavami popkulturního světa, který dalece přesahuje naše domácí obrazovky. V dnešní Páteční podvečerní si připomeneme některé z fenomenálních hrdinů a samozřejmě i jednotlivé série, v nichž jsme spolu s nimi prožívali jejich nezapomenutelné příběhy. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Prvním seriálem jedinečného univerza byl původní Star Trek z roku 1966 o třech sezónách o celkovém počtu osmdesáti epizod. Právě v tomto titulu se poprvé objevily legendární postavy jako je kapitán Kirk v podání Williama Shattnera či první důstojník Spock, kterého ztvárnil Leonard Nimoy. Právě zde začala první cesta vesmírné lodi Enterprise. Tato původní posádka se dále objevila v šesti následujících filmech, které měly premiéru v letech 1979-1991, a také i v animovaném seriálu ze sedmdesátých let. Již v průběhu filmových dobrodružství první posádky začala cesta lodi Enterprise-D a to konkrétně v sérii s názvem Nová generace, která se vysílala v letech 1987-1994. Mezi hlavní hrdiny seriálu patřil například kapitán Jean-Luc Picard v precizním ztvárnění Patricka Stewarta, android Dat, klingonský poručík Worf či slepý hlavní inženýr Geordi La Forge. Mnozí fandové a diváci oprávněně umisťují Novou generaci na pozici nejlepšího seriál ze světa Star Treku. Tato posádka se objevila v dalších čtyřech filmech v letech 1994-2002. Za nejlepší film tohoto období a také za jeden z celkově nejlepších snímků série je považován První kontakt z roku 1996.

Mezi další tituly startrekovského vesmíru patří seriál Star Trek: Stanice Deep Space Nine (1993-99), který se řadí mezi ta slabší díla slavné značky, avšak i tak tato verze získala sedm plnohodnotných sezón o celkových 176i epizodách. Mezi nejoblíbenější seriály zase naopak patří Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995-2001), který většinu času běžel v televizích souběžně se zmiňovaným Deep Space Nine. Jednou z nejpamětihodnějších postav odnože Voyager je beze sporu kapitánka Kathryn Janeway v podání Kate Mulgrew. Po Voyageru následoval ještě seriál Star Trek: Enterprise (2001-2005) o čtyřech řadách a takřka sto epizodách. Poté se seriálové vody projektům ze světa Star Treku na dlouhou dobu uzavřely. Mezitím ovšem na filmové plátno vtrhly tři filmy (2009-2016), které si oblíbilo široké spektrum fanoušků žánru sci-fi po celém světě. Kvalitní trilogie mimo jiné stavěla na perfektně sehrané a sympatické posádce okolo kapitána Jamese T. Kirka a prvního důstojníka Spocka. Vynikajícím filmům se jednoznačně povedlo opětovně „nakopnout“ velký zájem o tituly ze světa Star Treku. Momentálně se jedná o pokračování filmové trilogie, kterého bychom se mohli dočkat v budoucích letech.

Krátce po premiéře posledního filmu po dlouhých letech opět vzniklo několik nových seriálů ze světa Star Treku. Konkrétně se jedná o trojici titulů Discovery (2017), Picard (2020), v němž se na scénu opětovně vrátil oblíbený kapitán včetně jeho představitele Patricka Stewarta, a Strange New Worlds (2022). Posledně jmenovaný seriál nás díky své striktně epizodické struktuře, zábavnému ději a perfektně sestavené posádce zaujal zdaleka nejvíc a opět jsme si díky němu vzpomněli na staré dobré televizní časy se Star Trekem. Sci-fi legenda je tu s námi již více než půl století a je dost možné, že nás bude bavit i nadále minimálně po stejně dlouhou dobu. Pokud totiž něco tituly Star Treku silně reflektují, tak to je právě ona stará pravda o neomezených časových a prostorových hranicích onoho nekonečného vesmíru.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář