33. Páteční podvečerní… o třiatřiceti nejlepších střílečkách a akcích za posledních třináct let

 

Letní okurková sezóna je momentálně v plném proudu – moc her teď opravdu nevychází a těch dobrých a zajímavých ještě méně, a i proto jsme se rozhodli třiatřicátou Páteční podvečerní věnovat nejlepším střílečkám a akcím, které se od roku 2002 objevily na trhu. Akční žánr se už déle než dvacet let stále drží v popředí hráčského zájmu. Během této doby prošly akce hodně dlouhým a pozoruhodným vývojem, postupně se začaly objevovat stealth akce, 3rd person akce, open-world akce, multiplayerovky a mnoho dalších méně či více oblíbených odnoží zřejmě nejoblíbenějšího herního odvětví. V našem následném seznamu si připomeneme to nejlepší, co za posledních třináct let vzniklo a ke každé hře ještě přidáme příslušný trailer, gameplay a krátký erudovaný popis. Tady je ta nejlepší třicettrojka, kterou jsme vybrali. 🙂

 

mafia web

2002 

Mafia  trailer, gameplay

Pravděpodobně nejlepší česká hra vůbec, která disponuje jedním z nejlepších herních příběhů napříč všemi možnými herními žánry.

2003 

Vietcong trailergameplay

Dosud nepřekonaná nejlepší střílečka z vietnamské války porazila v tomto roce těžkou konkurenci ve složení GTA: Vice City, Max Payne 2 a první Call of Duty.

2004 

Half life 2 trailer, gameplay

Pokračování nejznámnější 3D akce všech dob dopadlo nad očekávání skvěle. Lepší než jednička.

Far Cry trailer, gameplay

Jedna z prvních otevřenějších akcí způsobila v roce 2004 velký poprask, ať už co se týče excelentní technické stránky či vytříbené hratelnosti.

2005 

GTA: San Andreas trailer, gameplay

Legendární GTAčko bylo ve své době možná nejrozsáhlejší hrou, v níž šlo opravdu strávit obří množství času. A pořád to jde.

Battlefield 2 trailer, gameplay

Pro nás nejlepší multiplayerová akce všech dob, která přinesla do žánru online akcí velký uragán a definitivně povýšila tuto sérii na pomyslný multiplayerový trůn vedle Call of Duty.

 

juarez web

2006 

Call of Juarez trailer, gameplay

Jedna z nejlepších stríleček z drsného divokého Západu, kde pro ránu nejde nikdo daleko, stejně tak, jako dvě hlavní postavy z této hry. Velká westernová lahůdka.

Hitman: Blood Money trailer, gameplay

Nejlepší díl série s holohlavým zabijákem v hlavní roli. Stylizovat mordy do podoby „nešťastných“ nehod a náhod byla velká zábava.

2007 

Bioshock trailer, gameplay

Jedna z nejlepších fpsek všech dob. Originální hratelnost, krásná art deco stylizace, hutná atmosféra podvodního města a velký filozofický přesah definují tuto unikátní hru.

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl trailer, gameplay

Atmosféra. Atmosféra. Atmosféra. Děsivá zóna okolo černobylské jaderné alektrárny jí nabídla doslova kvanta. Jeden z nejsilnějších herních zážitků, to je první Stalker.

Crysis trailer, gameplay

Po Far Cry další ukázka technologické nadřazenosti německého studia CryTek. Tato rozsáhlá nelineární akce působila v roce 2007 jako zjevení. Ovšem byl velký problém ji vůbec rozjet. 🙂

2008

Dead Space trailer, gameplay

Tvrdý útok od EA na nervovou soustavu všech hráčů. Prostředí odlehlé vesmírné těžební stanice, skrývající množství nejrůznějších děsů, zdaleka nebylo pro každého. Ale je to pecka.

Left 4 Dead trailer, gameplay

Originální multiplayerovka pro čtyři hráče, která stále nabízí množství zábavy v podobě kosení nekončících přívalů hladových zombií.

Brothers in Arms: Hell’s Highway trailer, gameplay

Skvělá druhoválečná taktická akce, která představuje pravý vrchol této poněkud opomíjené série.

 

stalker web

2009

Batman: Arkham Asylum trailer, gameplay

Jedna z nejlepších 3rd person akcí všech dob bodovala především dynamickým soubojovým systémem, využíváním různých šikovných udělátek a samozřejmě i silnou batmanovskou značkou v zádech.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat trailer, gameplay

Nejlepší díl stalkerovské série. Tentokrát i s fungujícími vedlejšími misemi. 🙂

Call of Juarez: Bound on Blood trailer, gameplay

Druhý díl perfektní westernové akce byl ještě lepší než jednička. Pozoruhodná cesta dvou bratrů napříč různými (nepřáteli zaplněnými) lokacemi divokého Západu skutečně stála za to.

2010

Metro 2033 trailer, gameplay

První díl série, která tak trochu převzala štafetu po vynikajícím Stalkerovi, se právem řadí mezi nejlepší akce roku 2010. Pro nás je i nejlepší.

Just Cause 2 trailer, gameplay

Bláznivá open-world akce, ve které lze velmi dobře ukojit ničitelské touhy. Různým způsobům destrukce se zde meze rozhodně nekladou.

Assassin’s Creed II trailer, gameplay

První ze dvou nejlepších dílů asasinské série byl skvělý jak co se hratelnosti týče, tak i v zábavném podání historie – tato hra naplnila význam známého sousloví „škola hrou“.

2011

Crysis 2 trailer, gameplay

Technologická stránka za jedna, hratelnost taktéž za jedna a zvuk s hudbou to samé. Ovšem jedničku rozhodně nedostane příběh, který je už značně over the top.

Deus Ex: Human Revolution trailer, gameplay

Tady je příběh pro změnu skvělý. Zajímavé téma, ve kterém hraje prim problematika augmentovaných lidí, rozvedené do desítek hodin dlouhé originální akce. Laskomina.

Batman: Arkham City trailer, gameplay

Druhý díl batmanovské série tentokrát nabídl otevřenější prostředí v podobě města Gotham, které obsadily nekalé živly, jenž je potřeba neprodleně zpacifikovat.

max p web

2012

Alan Wake trailer, gameplay

Psychedelické dobrodružství spisovatele Alana Wakea, umně kombinující kontrastní denní a noční pasáže, se poprávu řadí k těm nejlepším hrám roku 2012.

Max Payne 3 trailer, gameplay

Obrovská 3rd person akce s oblíbeným hrdinou v hlavní roli, který tentokrát musí podstoupit anabázi v nehostinném prostředí Rio de Janeira. Max je  v plné síle zpět!

Dishonored trailer, gameplay

Vynikající stealthová 1st person akce, odehrávající se v přitažlivém prostředí dystopického steampunkového města, vyniká především svou vymazlenou hratelností.

2013

Metro: Last Light trailer, gameplay

Podle nás nejlepší akce za poslední léta. Prostředí postapokalyptické Moskvy a tamního metra, kde přežívají zbytky populace je opravdu velmi drsná a vděčná kulisa, díky níž jsou hratelnost a atmosféra povýšené na maximum. Příběh to má taky skvělý.

Assassin’s Creed IV: Black Flag trailer, gameplay

Druhý ze dvou nejlepších dílů asasinské série zazářil především prostředím otevřeného Karibiku, které šlo brázdit a rabovat podle vlastní libosti.

Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist trailer, gameplay

Reboot oblíbené stealthové série je jedním z nejvíce příjemných překvapení roku 2013. Nečekali jsme mnoho, ale dostali jsme rozsáhlou špionážní akci s charizmatickým hlavním hrdinou.

2014

Alien: Isolation trailer, gameplay, minirecenze

Naháněčka s děsivým Vetřelcem po kolabující vesmírné stanici nabídla zcela nový druh zážitku, ve kterém hraje hlavní roli strach. Nic pro slabší a netrpělivé povahy.

Wolfenstein: The New Order trailer, gameplay

Konečně! pořádná oldschoolovka s klasickými herními prvky jako jsou lékárničky, starou dobrou hratelností alá kdo má větší zbraň a kadenci vyhrává, a také správně drsným hlavním hrdinou. Mňam!

Far Cry 4 trailer, gameplay

Zábavná nelineární akce odehrávající se v Himalájích. Množství aktivit je zde značné – od čištění nepřátelských základen přes lov nebezpečné místny fauny až po jízdu na slonovi.

2015 

GTA V trailer, gameplay

Nejlepší GTA. Nejlepší akce posledních let. A také nejlepší herní simulátor života.  Jen je potřeba nezapomínat i na reálný život. 🙂

gta web

 

Jedna lepší akce než druhá, že? Při pohledu na tento seznam se nám opětovně vybavuje množství parádních zážitků, které jsme během hraní těchto herních klenotů zažili, a také nás sužuje velká chuť si je zopakovat. A je na to ideální čas. Ještě dlouho není vydání nějaké pořádné akční hry na obzoru, a proto se s klidem můžeme-můžete vrátit do bohaté minulosti akčního žánru a začít z ní čerpat. Ani jedna hra z našeho žebříčku, co se hratelnosti týče, nestárne a pořád stojí všechny za to. Jdete už do akce?

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář