271. Páteční podvečerní… o nejlepších českých novodobých deskovkách

Dnes vybereme některé nejzajímavější hry od českých deskoherních tvůrců, které byly vydané v nedávných letech. Deskovky se dají hrát samozřejmě celoročně, ale většina z nás na ně má nejvíce času právě nyní, v zimním období. I proto se na ně v dnešní Páteční podvečerní zaměříme. Obliba deskových her v Česku navíc stále stoupá, což jde ruku v ruce s objevováním nových talentovaných deskoherních designérů. I o jejich počinech dnes budeme psát, ale samozřejmě nezapomeneme ani na tituly věhlasných českých deskoherních veteránů.

Jedním z nich je beze sporu Vladimír „Vlaada“ Chvátil, který se, jak sám říká, dostal k tvorbě deskovek tak trochu náhodou a původně vůbec neuvažoval o kariéře deskoherního tvůrce. Leč stalo se a dnes Vlaada patří mezi celosvětově známé a oblíbené deskoherní autory. Mezi jeho nejlepší hry patří Mage Knight, který vyšel loni v bytelné ultimátní edici. Jedná se o obrovskou a těžkou fantasy tahovku pro náročné hráče. Zmínit musíme i deskovku Krycí jména, jenž tak trochu přesáhla hranice deskoherního světa a láká do světa stolních her spoustu nových hráčů. Dalším nedávným počinem legendárního českého deskovkáře je hardcore hra Through the Ages: The New Story of Civilization. Následujícím významným českým deskoherním tvůrcem je další Vladimír, tentokrát Suchý. Zkušený designér tvoří v poslední době stále lepší a lepší hry, přičemž jeho nejlepším titulem je podle nás i mnoha ostatních vynikající hra Podmořská města (brzy vyjde rozšíření Nové objevy v češtině). Vytříbená euro hra o budování podmořského světa, která může konkurovat i těm nejlepším titulům žánru či je předčit (Mars). Za pozornost jistě stojí i jeho sci-fi deskovka Pulsar 2849.

Velmi významnou a povedenou českou deskovkou je i titul Legendy země Euthie od týmu okolo Tadeáše Spousty a Markéty Bláhové. Jedná se o fortelné deskoherní fantasy rpgčko, které by fandům žánru rozhodně nemělo uniknout. Pokud se tak ale stane, je možné si počkat na nové vydání hry, které ponese název Euthia: Torment of Resurrection. Na začátku května bude spuštěna Kickstarterová kampaň hry. Na základě předběžné ankety, jenž zkoumala zájem českých fanoušků, by měla v budoucnu vyjít i česká verze hry. Další zdařilou českou deskovkou je Karak od dua autorů Petr Mikša a Roman Hladík. V Karaku se hráči vžijí do role hrdinů, kteří budují a zároveň i čelí nástrahám podzemí tajemného hradu. V minulém roce ke hře vyšlo rozšíření Regent. Dnes do výběru zařadíme i hru Sorcerer od slovenského tvůrce Petera Scholtze, jelikož na ní spolupracovalo i několik českých ilustrátorů. Vizuálně nádherný titul se odehrává v temném viktoriánském světě, kde probíhají souboje mágů. Sorcerer je postaven na několika léty prověřených (budování balíčku karet) i originálních (ovlivňování hry pomocí speciálních žetonů) deskoherních systémech.

Na závěr do výběru přidáme ještě některé menší, ale neméně zajímavé, české deskovky. Mezi ně patří logická strategická hra Hypergrid, slovní hra Letter Jam či titul V pasti, v němž trio autorů, které tvoří i pánové z vydavatelství REXhry, úspěšně zkombinovalo hrátky se slovy s průchodem dungeonu (podzemí). Výborných českých her je samozřejmě ještě víc, avšak pro jistou představu o dobré kondici českých deskovek, a také o solidních možnostech výběru by to již dnes mělo stačit. Deskovkám zdar a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
  yasr-loader

Napsat komentář