242. Páteční podvečerní… o nejlepších filmech Jasona Stathama

Před více než dvaceti lety Jasona Stathama objevil tehdy začínající režisér Guy Ritchie a obsadil jej do svého režijního debutu Sbal prachy a vypadni (následně i do legendární krimi komedie Podfuck z roku 2000). Tím nastartoval dnes již bohatou kariéru bývalého atleta a modela, který je dnes považován za jednoho z králů béčkových akčních filmů. Jason ovšem již mnohokrát ukázal, že zvládne i charakternější role. Nedávné zdařilé účasti v sérii Rychle a zběsile jej navíc definitivně vynesly mezi nejžádanější hollywoodské hvězdy. Jason má momentálně velmi dobře „našlápnuto“ a my dnes vybereme dosavadní nejlepší snímky z jeho bohaté filmografie.

Možná vůbec tím nejdůležitějším milníkem v Jasonově kariéře byla hlavní role v oblíbeném akčním filmu Kurýr. Snímek měl premiéru v roce 2002 a uspěl jak na kasovním poli, tak i mezi diváky. Rok poté si herec zahrál ve výborné akční týmovce Loupež po italsku, v níž spolu s Markem Wahlbergem a Charlize Theron okrádal Edwarda Nortona. Dvojku Kurýra raději vynecháme a přesuneme se k neotřelému akčňáku Zastav a nepřežiješ (2006). To je nadupaná akční jízda, v níž si musí Jason jako Chev Chelios neustále udržovat vysokou hladinu adrenalinu v krvi, jinak nepřežije. O život se bude bojovat i v závodní brutalitě Rallye smrti, a také ve skvělém a relativně netradičním snímku Čistá práce (oba 2008), což je kriminální retro drama jako řemen. Opět vynecháme dvojku Zastav a nepřežiješ (ty druhé díly mají opravdu podstatně nižší kvalitu) a první část výběru Jasonových nejlepších filmů zakončíme u povedené akční týmovky Expendables (2010), ve které se sešla plejáda akčních ikon v čele se Sylvesterem Stallonem.

Mezi Jasonovými filmy ze začátku současného desetiletí vyniká především krimi thriller Elitní zabijáci (2011), akční thriller Safe a samozřejmě i stále velmi dobrý druhý díl Expendables (ona 2012). Skrze malou, ale pro budoucnost zásadní, Jasonovu roli v šestém Rychle a zběsile se dostáváme k jednomu Nevyřízenému účtu (2013). V tomto snímku se Jason postavil na „domácí americké půdě“ proti Jamesi Francovi a výsledkem byl opravdu výborný akční thriller/drama. Zdařilý scénář od Sylvestera Stalloneho a parádní herecké obsazení (například i Winona Ryder a Kate Bosworth) jsou podle nás dalšími pádnými důvody proč tento nedoceněný snímek považujeme za jeden z vůbec nejlepších v hercově portfoliu. V roce 2015 Jason učil Mellisu McCarthy špiónskému řemeslu a navíc začal i naplno zatápět partě Rychlých a zběsilých v sedmém díle. V osmičce již regulérně válel na straně dobra, a také si nádherně nahrával s Dwaynem Johnsonem. No a nezapomínejme ani na příjemnou roli v kasovně extatickém žraločím thrilleru MEG (2018).

Ono zmiňované špičkování s Rockem v osmém Rychle a zběsile (asi každý si všiml jejich vytříbené chemie) vedlo až k natočení snímku Hobbs a Shaw, který bude mít premiéru již za dva týdny. A asi každý očekává kasovní trhák a výtečný akční film, zvlášť od režiséra Davida Leitche (John Wick, Atomic Blonde, Deadpool 2), který má akční řemeslo v krvi. Jason je opravdu hodně „v kurzu“ a připravuje se i na svou vděčnou roli v druhém díle Špióna (2020), a také se šeptá i o úloze v připravovaném akčním hongkongském filmu. Těšme se na spoustu dalších akčňáků, a také na překvapení, která si pro nás charizmatický herec do budoucna přichystá. Bude jich hodně.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.