24. Páteční podvečerní… o herní sérii GTA

 

Že existuje nějaká herní série Grand Theft Auto (GTA) nejspíš ví i velké množství lidí, kteří s hrami příliš do kontaktu nepřicházejí. Dost možná se totiž jedná o vůbec nejslavnější herní sérii, která představuje možná nejsilnější značku na poli všech her. Každý nový díl je netrpělivě očekáván širokou hráčskou obcí a prodejnost zpravidla už první dny letí k miliónům prodaných kusů a k miliardovým tržbám. Na této sandboxové akci nás hráče už odjakživa prostě něco přitahuje, přičemž její popularita stále stoupá. GTÁčka jsou s námi už více než 17 let, a to je už dostatečně dlouhá doba na to, abychom si v dnešní Páteční podvečerní shrnuli jejich dosavadní historii, podobně jako v předešlých dílech, kde jsme se zaměřili na série Call of Duty a Need for Speed. Samozřejmě začneme u dnes už ikonického prvního dílu, kterým to všechno začalo.

 

gta 1 web

Konkrétně roku 1998, kdy hráči s velkým nadšením přijali tuto v té době nezvyklou městskou akci viděnou a hranou z pohledu ptačí perspektivy. První GTAčko nabídlo několik hratelných postav, tři velká města k prozkoumání, bohatý vozový park, několik zbraní a také tunu úkolů a hlavně zábavy. V průběhu následujícího roku vyšly k jedničce dva menší datadisky (London 1969 a London 1961), které byly přijaté spíše vlažněji, ovšem minimálně kvůli netradiční atmosféře historického Londýna stály oba za vyzkoušení. Ke konci roku ještě vyšel plnohodnotný druhý díl, který disponoval propracovanějším příběhem, početnějším zbraňovým arsenálem, a také už i multiplayerem. Pokud byste si chtěli některý z prvních dílů zahrát, tak jsou dnes již oba ke stažení zdarma na různých webech.

 

vice c web

Rok 2002 představoval pro celou sérii menší revoluci, jelikož tehdy vyšel třetí díl, který se převlékl do slušivého 3D kabátku a nutno dodat, že tato velká, ale nepochybně i žádoucí změna dopadla na výbornou. Trojka se odehrává ve fiktivním Liberty City, kde se hráč mohl vyřádit podle libosti – hledáním skrytých balíčků, plněním početných vedlejších úkolů a aktivit, hraním si na Ramba, anebo postupováním po rozmáchlé hlavní příběhové linii, která sledovala strmý vzestup zločince Claudea. Tento díl se jednoduše po všech stránkách povedl. Stejně tak jako následné Vice City, které vyšlo o rok později, a pro mnoho hráčů se jedná o jejich nejoblíbenější díl. Byl totiž setsakra stylový – především díky zasazení do osmdesátých let a do prostředí slunečného ostrovního města, které celkový osmdesátkový feeling ještě umocňovalo za vydatné pomoci našlapaného soundtracku. V neposlední řadě stojí za zmínku i vydatně rozšířené herní možnosti či charizmatičtí hlavní hrdinové Tommy Vercetti a Lance Vance. 🙂

 

san andr web

Rok 2005 se nesl ve znamení rapu, grafitti a nigga-gangsta kultury. Zasvěcení už samozřejmě vědí, že máme na mysli skvělé San Andreas, kterým celý herní koncept nabobtnal už téměř do herního simulátoru života. 🙂 Hlavním hrdinou byl afroamerický gangster C.J., do jehož postavy se skutečně už nebyl problém vžít. Cvičení v posilovně, hraní hazardních her, balení holek, shopaholictví či tunění aut – to byly jen některé z mnoha aktivit, které šlo v rozsáhlém tříměstí s přilehlým venkovem plnit. Na konci roku 2008 vyšel na pc další díl s číslovkou v názvu, a to čtverka. V době vydání byla skutečně mizerně optimalizovaná a plnohodnotně si ji zahrálo jen něco málo vyvolených. Po množství patchů se ovšem ke hře dostal už i zbytek pc hráčů, kteří si mohli vychutnat příklon tohoto dílu k celkovému realističtějšímu pojetí, ať už co se týče grafiky nebo příběhu. Ten sledoval vzestup válečného veterána ze Srbska Nika Bellice ve městě Liberty City, a byl už mnohem dospělejší a hutnější než „pohádky“ z předchozích dílů, což byla příjemná změna. Na začátku roku 2010 ještě ke čtverce vyšla kompilace dvou povedených dlcček The Lost and Damned a The Ballad of Gay Tony.

 

gta 5 web

Zatím posledním dílem série je pětka, která vyšla postupně na starší generaci konzolí (září 2013), poté na novou generaci (listopad 2014) a nakonec i na pc (duben 2015). S nadsázkou by se dalo hovořit o hře roku 2013-15, jedná se totiž o nejlépe hodnocený díl ze všech, který již od začátku sklízel samé nadšené recenze a hráčské ohlasy. A není se co divit. V obrovském herním světě Los Santos, který je silně inspirován jížní Kalifornií, se dá zabavit doslova na stovky hodin – vyjmenovávat tu věškeré dostupné herní činnosti by zabralo hodně dlouho. Už jen hlavní příběhová linka, ve kterém hrají prim tři lupiči Michael, Trevor a Franklin, zabere mnoho desítek hodin čistého herního času. Navíc se dá skvěle vyřádit v povedeném multiplayeru a v pc verzi se dají dělat vlastní filmečky, kterých je už teď plné youtube. Na pětce je prostě krásně vidět evoluce, jakou si série prošla – tento díl představuje koncentraci toho nejlepšího, čím GTA disponuje a popravdě už ani nevíme, co by ještě šlo vylepšit – blížíme se už k dokonalosti. Ale nemusíme to řešit, poněvadž to za nás vyřeší tvůrci z Rockstaru a jistě se tím pochlubí v následujícím dílu, který chtě nechtě časem přijde a opět bude legendární, a to je prosím jistojisté. 🙂

GTA se dá hrát i naživo… 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář