Přesně po roce se opět hlásíme s oscarovou Páteční podvečerní. Z letošního ročníku jsme viděli (a slyšeli) pouze úchvatnou píseň Shallow v podání Bradleyho Coopera a Lady Gagy, a také několik děkovných řečí, takže nemůžeme hodnotit úroveň samotného ceremoniálu. Ten se tentokrát obešel bez moderátora a podle ohlasů to nebylo žádné velké terno a o nic jsme v podstatě nepřišli. Pro nás jsou ovšem mnohem důležitější výsledky, se kterými jsme letos o poznání spokojenější než loni, ale stále je to s několika zásadními výhradami. Tady je podrobný přehled výsledků těch nejdůležitějších kategorií.

NEJLEPŠÍ FILM
1. Zelená kniha – minirecenze
2. Black Panther – minirecenze
3. BlacKkKlansman – minirecenze
4. Bohemian Rhapsody – minirecenze
5. Favoritka – minirecenze
6. Roma – minirecenze
7. Zrodila se hvězda – minirecenze
8. Vice – minirecenze o víkendu
Náš komentář: Fandili jsme jedné parádní road movie a vyšlo to. Po dlouhé době jsme s cenou pro nejlepší film naprosto spokojeni a můžeme akademiky za jejich volbu pochválit. Zvlášť po loňském (Tvář vody) a předloňském (Moonlight) fiasku. Sice úplně nechápeme opomenutí Prvního člověka, který prostě měl získat nominaci, ale to už bychom po (převážně) pánech kriticích chtěli asi moc.

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
1. Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
2. Christian Bale (Vice)
3. Bradley Cooper (Zrodila se hvězda)
4. Viggo Mortensen (Zelená kniha)
5. Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)
Náš komentář: Kdo zná Ramiho Maleka z jednoho z nejlepších seriálů současnosti, hutnéhu thrilleru Mr. Robot, tak ten jistě nebyl hercovým perfektním výkonem překvapen. Přejeme mu to, ale přecejen bychom byli o něco spokojenější, kdyby sošku získal Viggo Mortensen za jeho bezchybný výkon v Zelené knize. Tomuto charakternímu herci hlavní ocenění zatím uniká (tohle byla třetí nominace) a nás to velmi mrzí. Takových renesančních lidí jako je on tu po zemi zrovna moc nepochoduje.

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
1. Olivia Colman (Favoritka)
2. Yalitza Aparicio (Roma)
3. Glenn Close (Žena)
4. Lady Gaga (Zrodila se hvězda)
5. Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)
Náš komentář: Za nás v pořádku. Olivia Colman byla ve Favoritce úžasná a ztvárnila svou psychicky a fyzicky pochroumanou postavu královny naprosto skvěle. Glenn Close byla v dramatu Žena také precizní a tak nějak se očekávalo její vítězství, ale takhle je to podle nás lepší. Favoritka je podstatně lepší film než Žena a zaslouží si i více ocenit. Glenn je nám ale trochu líto, poněvadž se jedná o její sedmou neproměněnou nominaci.

NEJLEPŠÍ REŽIE
1. Alfonso Cuarón (Roma)
2. Yorgos Lanthimos (Favoritka)
3. Spike Lee (BlacKkKlansman)
4. Adam McKay (Vice)
5. Paweł Pawlikowski (Studená válka)
Náš komentář: Alfonso Cuarón na letošních Oscarech pobral co mohl a ještě tak rozšířil svou početnou sbírku prestižních cen (konkrétně má již sedm Oscarů a Zlatých glóbů). V této kategorii bychom opět volili stejně. Cuarónova režie černobílého dramatu Roma byla prostě dechberoucí. Takový smysl pro detail a cit pro filmařinu má na světě málokdo.

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Mahershala Ali (Zelená kniha)
2. Adam Driver (BlacKkKlansman)
3. Sam Elliot (Zrodila se hvězda)
4. Sam Rockwell (Vice)
5. Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Náš komentář: Každý Oscar, kterého získá Zelená kniha je podle nás správně udělený Oscar. Mahershala Ali navíc už delší dobu prokazuje, že patří mezi tu nejužší hereckou špičku současnosti a svůj velký um a talent potvrdil i v roli geniálního klavíristy. Jen pro ujasnění: cena pro Sama Elliota by nám také nevadila. Jeho menší, ale velmi zásadní a výtečně zahraná role v hudebním dramatu Zrodila se hvězda, byla také oscarová.

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Regina King (Kdyby ulice Beale mohla mluvit)
2. Emma Stone (Favoritka)
3. Rachel Weisz (Favoritka)
4. Amy Adams (Vice)
5. Marina de Tavira (Roma)
Náš komentář: Na drama Kdyby ulice Beale mohla mluvit se teprve chystáme, takže cenu pro Reginu King nemůžeme ještě hodnotit, ale předpokládáme, že herečka zahrála opravdu fantasticky, když porazila naše dvě favoritky z Favoritky… 🙂

NEJLEPŠÍ KAMERA
1. Alfonso Cuarón (Roma)
2. Robbie Ryan (Favoritka)
3. Matthew Libatique (Zrodila se hvězda)
4. Caleb Deschanel (Nikdy neodvracej zrak)
5. Łukasz Żal (Studená válka)
Náš komentář: Další uniklá nominace pro Prvního člověka, což je podle nás film, který letos na Oscarech nejvíce ostrouhal, podobně jako v kinech. Jinak další oprávněná cena pro Alfonso Cuaróna, který v Romě ukázal, že se od svého dvorního kameramana Lubezkiho naučil opravdu hodně. Ty nádherně zkomponované dlouhé záběry z jeho filmu a celkově skvostná práce s kamerou si ocenění beze zbytku zaslouží.

NEJLEPŠÍ HUDBA
1. Ludwig Göransson (Black Panther)
2. Terence Blanchard (BlacKkKlansman)
3. Alexandre Desplat (Psí ostrov)
4. Nicholas Britell (Kdyby ulice Beale mohla mluvit)
5. Marc Shaiman (Marry Poppins se vrací)
Náš komentář: Dejme tomu. Hudba v Black Pantherovi má svou kvalitu a ty africké tribální melodie byly velmi chytlavé. Takový Alexandre Desplat má těch cen už povícero, ale za unikátní hudbu, kterou složil pro neotřelý animák Psí ostrov by si podle nás zasloužil i dalšího „zlatého plešouna“. Ale tak přejme to jeho mladému švédskému kolegovi Ludwigu Göranssonovi.

NEJLEPŠÍ VIZUÁLNÍ EFEKTY
1. První člověk
Náš komentář: Vizuální efekty se skutečně rok od roku zlepšují a občas už člověk ani nepozná, co je ve filmu reálné a co ne. Každý z nominovaných v této kategorii něčím zaujal. Jsme rádi alespoň za tuto jednu cenu pro životopisné drama První člověk, které podle nás bylo jedním z nejlepších loňských filmů. To přistání na Měsíci bylo neskutečně velkolepé a vizuálně jedinečné.

Oscarová Páteční podvečerní je už téměř kompletní. Zbývá nám pouze vypsat vítěze dalších důležitých kategorií. Nejlepším animákem byl Spider-Man: Paralelní světy (náš největší rest), nejlepší písní již zmiňovaná Shallow, za nejlepším původním scénářem stojí Nick Vallelonga, Peter Farelly a Brian Currie (Zelená kniha) a nejlepší adaptovaný scénář mají na svědomí Spike Lee, Kevin Willmott, David Rabinowitz a Charlie Wachtel (BlacKkKlansman). Nejlepší masky jsme mohli vidět ve Vice a nejlepší výpravu v Black Pantherovi – v této kategorii ani nebyl nominován Aquaman, jeden z nejvýpravnějších filmů posledních let, což považujeme za jednu z letošních největších chyb akademiků. Jinak se jim to ale letos docela povedlo a u nás panuje s výsledky poměrně velká spokojenost. Tak zase za rok! 🙂 Užívejte si projekce oscarovek a příště opět na počtenou!
Nejnovější komentáře