167. Páteční podvečerní… o Joelovi Kinnamanovi

     Kdo je to Joel Kinnaman? Zkušení filmoví a seriáloví fandové na tuto otázku jistě znají odpověď, ale někteří diváci možná nemají úplně jasno. Dost možná jste ale Joela v některém filmu či seriálu zahlédli a podle nás ho v budoucnu uvidíme mnohem častěji. Herecké kvality a silné charizma tomuto chlápkovi prostě nelze upřít a poslední dobou se nám jeho role velmi zamlouvají. Vraťme se ale k původní otázce a s jejím zodpovězením si zároveň připomeňme zásadní milníky v kariéře tohoto rázného sympaťáka.

 

     Joel Kinamman se narodil v listopadu roku 1979 ve Stockholmu. Jeho otcem je Američan a matka je Švédka a jak už je dobře známo, tak multilingvističtí herci mají vždy výhodu. Joel ale začal s herectvím „až“ ve třiadvaceti letech. Po absolvování všemožných štací a zaměstnání různě po světě začal navštěvovat hereckou školu v Malmö. Mimo jiné i na popud svého přítele Gustava Skarsgårda (Floki z Vikingů), což je syn slavného švédského herce Stellana Skarsgårda. Již během prvních let na akademii přišly první úlohy ve švédských filmech, avšak zlomové role měly teprve přijít. Joel dokončil studia v roce 2007 a hned rok nato si zahrál ve velmi dobrém historickém velkofilmu Arn, právě po boku obou Skarsgårdů. V roce 2009 se Joel objevil v kriminální minisérii Johan Falk, avšak za první zlomovou roli považujeme jeho oportunistu JWho z výtečné kriminální série Snadný prachy z roku 2010. Kdo má rád napínavé a nepředvídatelné kriminální thrillery, tak si určitě přijde na své. To bylo Švédsko.

 

    A teď Amerika. 🙂 Tou nejzásadnější Joelovou rolí je svérázný žoviální detektiv Stephen Holder z opravdu vynikajícího kriminálního seriálu The Killing (čtyři řady, 2011-2014). Pokud jste tuto depku z deštivého Seattlu ještě neviděli, tak to koukejte napravit. Je to opravdu skvělá podívaná s perfektním ústředním duem. Na začátku desátých let tohoto století si Joel zahrál v několika amerických filmech jako je akční thriller Nepřítel pod ochranou (dvorní režisér Daniel Espinosa), romantická komedie Lola Versus či známý thriller Muži, kteří nenávidí ženy. Poté si ještě herec odskočil do Švédska na natočení dalších dílů kriminálky Johan Falk (2012) a v roce 2014 přišla první hlavní role v americkém filmu. Joel ztvárnil Robocopa ve stejnojmenném remaku slavného filmu a nám se film velmi líbil. Je sice škoda, že studio drželo osobitého režiséra Josého Padilhu na uzdě, ale i tak se jedná o velmi solidní akční sci-fi spektákl. Na přelomu desetiletí se ještě herec objevil ve filmech Noční běžec, Knight of Cups a Dítě číslo 44. Skvělá práce.

 

     V roce 2016 si Joel zahrál v docela povedené komiksovce Sebevražedný oddíl, a také v průměrném thrilleru Edge of Winter, který ale rychle zapadl. Každý tvůrce má ve filmografii i ty „méně světové“ počiny. Ještě v tomtéž roce ale herec začal hrát v perfektním politickém seriálu House of Cards, v jehož dvou posledních sezónách oponoval Kevinu Spaceymu v roli prezidentského kandidáta Willa Conwaye. No a na začátku letošního roku nám Joel udělal velkou radost. Právě se totiž díváme na kyberpunkový seriál Altered Carbon a jsme opravdu nadšeni. Takto nekompromisní sci-fi nářez (inu Netflix) tu už dlouho nebyl a Joel je tam opravdu výborný. Vřele doporučujeme a brzy sepíšeme minirecenzi. No a kde se herec objeví příště? Pravděpodobně v kriminálním dramatu Three Seconds, které by mělo mít letos premiéru. Šušká se také o druhém dílu Sebevražedného oddílu a něco nám říká, že Joel určitě nezanevře ani na televizní tvorbu. Jeho seriálové postavy jsou totiž ty zdaleka nejlepší. Tohoto charakterního herce se jistě vyplatí dále sledovat. Určitě nám ještě v budoucnu předvede další skvělé herecké výkony. Ať už ve Švédsku či v Americe.

P.S: Horká novinka: Joel ztvární jednu z hlavních rolí v seriálovém thrilleru Hanna, kde se objeví i kolegyně z The Killing, Mireille Enos.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář