134. Páteční podvečerní… o nejlepších filmech osmdesátých let

      Dnes se po delší době opět vypravíme do filmové historie. 🙂 V jedné z brzkých Pátečních podvečerních jsme už dříve prozkoumávali zlatá akční devadesátá léta a dnes se podíváme ještě dál. Konkrétně do osmdesátých let, ve kterých bylo natočeno doslova závratné množství skvělých snímků. O výtečné dobrodružné, akční či mafiánské filmy tehdy opravdu nebyla nouze. Pravdivost tohoto tvrzení můžete posoudit sami v následujících odstavcích.

 

     Jako obvykle budeme postupovat chronologicky a určovat nejlepší snímky vždy onoho daného roku. Nejlepším filmem roku 1980 je (nejen) podle nás velkolepá akční sci-fi Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder.  Rozhodně se jedná o vrchol jedné z nejslavnějších filmových ság. Těsně v závěsu se ale drží excelentní československá komedie Vrchní, prchni!. Fenomenální film s Josefem Abrhámem v roli falešného číšníka považujeme za jeden z těch nejblyštivějších klenotů česko(slovenské) kinematografie a vždy se na tento nesmírně zábavný snímek rádi podíváme znovu. Rok 1981 poprvé patřil slavnému akčnímu archeologovi Indiana Jonesovi. První díl dobrodružné série Dobyvatelé ztracené archy je opravdu skvělý. Určitě se podívejte i na vynikající (anti)válečné psychologické drama Ponorka, což je dost možná nejlepší německý film všech dob. Přesouváme se do roku 1982. Tady máme také jasno. Nejlepšími snímky tohoto letopočtu jsou slavný horor Věc a snad ještě slavnější akční thriller Rambo: První krev.

 

     Píše se rok 1983. A premiéru má jedna z nejlepších gangsterek všech dob. Modří už jistě vědí, že se tu bavíme o filmu Zjizvená tvář, ve kterém Al Pacino ztvárnil jednu ze svých nejproslulejších rolí – postavu oportunistického nelítostného gangstera Tonyho Montany. Jedná velká (drsná) filmová báseň. No a samozřejmě ještě nemůžeme zapomenout na úchvatnou československou komedii Slavnosti sněženek. Je snad někdo, kdo by tento pohodový snímek neměl rád? 🙂 Vstupujeme do možná nejbohatšího roku osmdesátých let. V roce 1984 vznikly takové skvosty jako je monumentální gangsterský epos Tenkrát v Americe, akční sci-fi klasika Terminátor či nejlepší československá pohádka S čerty nejsou žerty. Skutečně exkluzivní rok. A dál to také nebude špatné. V polovině osmdesátek byla natočena bezvadná sci-fi komedie Návrat do budoucnosti a v neposlední řadě také legendární československá komedie Vesničko má středisková. Za nás dva nejlepší filmy roku 1985. A nejlepší filmy roku 1986? Jasná věc: akční scifko Vetřelci a válečné drama Četa.

 

      Ke konci osmdesátých let začaly vznikat filmy s přídavným jménem „smrtonosná“ v názvu, a asi málokoho překvapí, že je v dnešním článku zmíníme. V roce 1987 měla premiéru první Smrtonosná zbraň, která je podle nás i nejlepším filmem tohoto roku. Tato akční buddy kriminálka prostě nestárne. Stejně tak jako temná akční sci-fi Predátor. Na zápolení mimozemského lovce s Arnoldem se díváme stále dokola a pořád nás to baví. O rok později u nás boduje pro změnu první Smrtonosná Past společně se slavným komediálním dramatem Rain Man a bláznivě bláznivou komedií Bláznivá střela. 🙂 A jak to vypadá na konci osmdesátých let? No, poměrně grandiózně. Diváci se tehdy mohli podívat například na třetí díl dobrodružství slavného archeologa či na jednu vynikající dramatickou sci-fi podívanou. Prvním snímkem je samozřejmě Indiana Jones a poslední křížová výprava a tím druhým je další unikátní počin režiséra Camerona, a to podmanivý snímek Propast.

 

    Chybí nám velkolepé gangsterké eposy. To je jedno z hlavních zjištění při pohledu na seznam nejlepších filmů osmdesátých let. No a také nám moc chybí kvalitní české filmy. V podstatě v každém roce osmdesátých let naši tvůrci natočili nějaký ten památný snímek. A to se v novém tisíciletí už opravdu neděje… Snad se situace zlepší a naši tvůrci nám zase budou přinášet víc té filmové radosti jako dříve. Mějte se krásně, užívejte si teplého počasí a třeba se i podívejte na některý váš oblíbený film z osmdesátých let. Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář