39. Páteční podvečerní… o zlatých filmových, akčních letech devadesátých

 

     Celá devadesátá léta představují zlatou éru akčních filmů. V tomto období jsme se dočkali doslova obrovského množství akčňáků, přičemž spousta z nich se řadí mezi klenoty žánru. Ten se i dnes řadí mezi ty nejoblíbenější, a to i přes to, že v dnešní době už nevzniká tolik áčkových akčních blockbusterů jako tehdy, jelikož se na přední pozici diváckého zájmu hřejí především komiksovky a komedie. Pokud vás také aspoň trochu trápí nedostatek velkolepých akčních filmů, tak nemusíte zoufat, poněvadž si v dnešní Páteční podvečerní zopakujeme ty nejlepší, a to právě z devadesátých let. Můžeme vás ujistit, že ani jeden z filmů, které dnes přijdou na řadu, nezestárnul a pořád jsou všechny tak skvělé jako dřív. Vždy zvolíme ten nejlepší film z příslušného roku napříč celou dekádou – tady je našich deset vyvolených.

 

arnie web

      V roce 1990 jsme opravdu nemohli zvolit nejlepším akčňákem nic jiného než druhou Smrtonosnou past. Policista John McClane (životní role Bruce Willise) tentokrát musel „vyřešit problém“ s teroristy, kteří obsadili newyorské letiště. No a bohužel pro ně nepočítali s tím, že když někdo McClanovi pokazí Štědrý den, tak toho bude zaručeně litovat – s tímto tvrdým chlapíkem si totiž není radno zahrávat. Když si obstará zbraň, opraší svůj pověstný důvtip a navíc ještě začne metat suché hlášky, tak ho nezastaví ani mnohonásobná přesila po zuby ozbrojených zabijáků… Tento film je prostě těžké nemít rád. Nasledující rok taktéž není co řešit. Možná nejlepší akční film všech dob, druhý Terminátor s podtitulem Den zúčtování, je totiž legendární kultovka, která představuje jeden z milníků světové kinematografie. Všechno se tu prostě sešlo, tak jak má – Arnold Schwarzenegger a James Cameron v nejlepší formě, neutuchající dynamická akce, precizní trikové podání, dostatečně zajímavý příběh a navrch ještě tento snímek nabízí bezpočet slavných hlášek, jejichž citace dnes už bereme jako samozřejmost. Tady už není co dodat.

 

seagal web

     Rok 1992 a máme tu první více subjektivní výběr. Hravá třetí Smrtonosná zbraň či drsný Hard Boiled jsou sice akčňáky jako z partesu, ale u nás prostě vede Přepadení v Pacifiku. Ano, rozhodně tu zapracovala nostalgie. Nejlepší film Stevena Seagala, který byl právě v této době na vrcholu, na nás prostě v mládí velmi zapůsobil a i s odstupem času má tato povedená kopie Smrtonosné pasti co nabídnout. Steven si to prostě tehdy ještě s přehledem dával a i Tommy Lee Jones jako záporák si svou roli vyloženě užíval. Nyní k dalšímu roku a předem se zrovna omlouváme Uprchlíkovi Harrisona Forda, avšak Demolition Man je podle nás mnohem atraktivnější volbou. Tento stylový dystopický sci-fi nářez, v němž se nahání Sylvester Stallone jako drsný polda z minulosti a ještě drsnější Wesley Snipes v roli excentrického nelítostného zločince, jsme viděli už nespočetněkrát a vždy se rádi podíváme znovu. A to už podle nás svědčí o nepopiratelných kvalitách jednoho z nejzábavnějších akčňáků vůbec – beze srandy. 🙂 No a v podobném duchu budeme pokračovat i dál. Za nejlepší film roku 1994 jsme totiž zvolili Pravdivé lži, což je taktéž jeden z těch nejzábavnějších akčních filmů. Tato variace na bondovky, u které se opět sešli James Cameron s Arnoldem Schwarzeneggerem vždy spolehlivě rozesměje a pobaví, poněvadž to je nejnahláškovanější a nejnabitější film široko daleko.

 

nelitostny web

   V polovině devadesátých let nás nejvíce uchvátil Nelítostný souboj, který svedl nekompromisní policista Al Pacino s důvtipným zlodějem, jehož ztvárnil Robert de Niro. Režisér Michael Mann tedy dostal k dispozici dva nejlepší herce své generace, přihodil ještě svůj pověstný vytříbený vizuál a třešničkou na dortu už bylo několik památných scén, jako je například slavné přepadení banky. Vlastně si ho i můžeme zopakovat. A nyní přijde na řadu Nicholas Cage, jenž v devadesátých letech hrál v jednom skvělém filmu za druhým. V roce 1996 ztvárnil hlavni roli v perfektní Skále, kterou mnozí znalci a fanoušci považují právě za nejlepší akční snímek všech dob. A něco na tom bude. Když se ještě režisér Michael Bay nezdržoval s robotickými mimozemšťany, tak točil originální, velkolepé a chytré filmy, přesně jako je tento. V následujícím roce si Cage střihnul unikátní dvojroli spolu s Johnem Travoltou v excelentním akčňáku Tváří v Tvář. Ten režíroval slavný John Woo a jednoznačně se jedná o jeho nejlepší film, jenž natočil během své americké štace. Výměna identit dvou hlavních postav zde byla podána opravdu unikátním a poutavým způsobem, který dodnes nebyl překonán.

 

faceoff web

     Ke konci století se již naplno začala projevovat síla a potenciál moderních technologií. Sledování pomocí satelitů či internetu se stalo standardem, čehož si všiml známý akční režisér Tony Scott a umně tento námět zapracoval do high-tech thrilleru Nepřítel Státu. Hlavní roli právníka, který se snaží uniknout americké NSA, ztvárnil Will Smith a stále to je jedna z jeho nejlepších rolí. Celý film byl řádně akční a napínavý a ještě nabídl i památný šalamounský konec, v němž… počkat vy to ještě neznáte? Tak se koukejte rychle podívat! 🙂 Závěr milénia se nesl ve znamení prvního Matrixu, a pokud zde někdo čekal něco jiného, tak je mírně řečeno úplně mimo. Legendární akční film, který doslova strhl mánii okolo virtuálních světů, triček se zeleným ubíhajícím kódem či černých kabátů a brýlí, nese zcela poprávu kultovní status a mnozí na něj nedají dopustit. V tomto filmu je všechno jak má být a těžko se vytahuje některá konkrétní věc, ikdyž když už jsme u opakování některých scén, tak závěrečnou famózní přestřelku v hale si dát můžeme, že ano?

 

matrix web

     Velké perly světové kinematografie, co říkáte? Při pohledu na náš seznam máme velkou chuť si všechny z těchto akčních pecek zopakovat, a to bez výjimky. Třeba si některé z těchto filmů pustíte i vy a pokud některé z nich ještě neznáte, tak vůbec naváhejte a zcela určitě budete příjemně překvapeni, jak vynikající tyto snímky jsou. Devadesátá léta holt byla na akčňáky velmi plodná doba a trochu se bojíme, že jsou tyto staré skvělé časy nenávratně pryč – ještěže ty výtečné filmy tu s námi aspoň zůstanou. Buďme za to rádi a u příštích Pátečních podvečerních opět na počtenou!

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář