XCOM 2

Platforma: PC

     Po výtečném předešlém dílu XCOMu s podtitulem Enemy Within jsme po dvojce rozhodně nechtěli žádnou velkou revoluci, avšak evoluci tu jistě ano. A zkušení vývojáři ze studia Firaxis Games jakoby nás vyslyšeli. Druhý díl této tahové sci-fi strategie totiž ještě vylepšil zábavný koncept představený jedničkou a nabízí skutečně vytříbený herní zážitek. Příběh dvojky se odehrává zhruba dvacet let po událostech jedničky, ve které mimozemšťané napadli Zemi, a hned na začátku hry se dovídáme, že byli nakonec úspěšní. Lidstvo je nyní porobeno, avšak hnutí odporu je stále silné a hráč ho v roli velitele obří mobilní základny Avenger musí sjednotit a získat zpět naši mateřskou planetu ze záludných marťanských spárů. O tom v podstatě je celá kampaň.

     Herní náplň je rozdělená na tři části, které dohromady tvoří perfektně funkční celek. V té první ovládáte na taktické světové mapě zmiňovaného Avengera, se kterým se například pokoušíte kontaktovat buňky hnutí odporu, získávat drahocenné suroviny či se jen přemisťujete k zajímavým událostem a místům, jako jsou zadané mise či sídlo černého trhu. Ve druhé části probíhá na speciální obrazovce správa základny, zdaleka nejpropracovanější herní prvek, který obsahuje všemožné činnosti od výzkumu přes stavbu nových sekcí a výrobu předmětů až po trénování vojáků v kasárnách. No a třetí část představují samotné tahové bitvy, které svádíte se svým až šestičlenným družstvem specialistů proti neustále sílícím mimozemským nepřátelům a navíc ještě plníte zadané úkoly, často s limitovaným počtem tahů (sem putuje naše hlavní a jediná výtka).

      Kampaň je poměrně dost obtížná už na střední obtížnost a vydrží s přehledem na třicet hodin čistého herního času. A po celou dobu je to skvělá zábava – mimozemšťané totiž vedou své vlastní tažení, různě se pokoušejí škodit a navíc budují tajný projekt, jehož dokončení musíte stůj co stůj zabránit, jinak válku prohrajete. Oslavným závěrem už jen dodáme, že jsme téměř nadšení – očekávali jsme hodně a hodně jsme i dostali. Druhý XCOM je vynikající tahová strategie, kterou jsme velmi prozřetelně umístili mezi pět nejočekávanějších titulů roku. V pravidelných anketách o hru roku se totiž tahle gamesa umístí nepochybně velmi vysoko – berte všemi deseti!

 

Ukázka tahové části

 

Minimální HW konfigurace: Windows 7 (64Bit), Intel Core 2 Duo E4700 2,6 GHz, 4 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 460 nebo Radeon HD 5770, 45 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář