Ulice Cloverfield 10

 

   Mysteriózní sci-fi thriller Ulice Cloverfield 10 je celovečerním debutem režiséra Dana Trachtenberga, autora vynikajícího krátkometrážního filmu Portal: No Escape. Snímek nepřímo navazuje na katastrofický found footage thriller Monstrum z roku 2008, v němž obří monstrum pustošilo New York. Tím ovšem spojení obou filmů končí. Ulice Cloverfield 10 je totiž zcela autonomním dílem, které perfektně funguje i samo o sobě a dokonce bych i řekl, že neznalost staršího filmu je vlastně výhodou.

     Téměř celý film se odehrává v podzemním bunkru, v němž se shodou okolností ocitne mladá žena Michelle (M.E. Winstead) spolu s mladíkem Emmettem (John Gallagher Jr.) a nebezpečným podivínem Howardem (John Goodman). Ten tuto izolaci vybudoval kvůli přípravě na předpokládanou vypuknuvší globální katastrofu. Ta venku opravdu probíhá, avšak katastrofou skončí i dění uvnitř. Mladí lidé postupně začnou odhalovat Howardova děsivá tajemství a brzy přijdou i s plánem na menší „převrat“.

     Snímek je patřičně napínavý a vzhledem ke komorním kulisám a omezenému hereckému ansámblu pravděpodobně už nešlo ani vytěžit víc. K budování tíživé atmosféry notně přispívá výtečná práce filmařů s hudbouzvukem a kamerou. A když jsou tyto důležité propriety navíc podpořeny skvělými hereckými výkony, tak mi celkově vychází jeden z nejlepších minimalistických thrillerů poslední doby. Určitě koukněte.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář