Mars: Teraformace – rozšíření

Průměrná délka jedné hry: 90-180 minut (podle počtu zavedených rozšíření), počet hráčů: 1-5, věk: 10+

Hellas a Elysium (4 hvězdy)

Rozšíření jsou sezařené podle pořadí, v jakém by je hráči měli ideálně přidávat k základní hře (vyjma prohození Venuše a Předehry je toto pořadí totožné s jejich datem vydání). Hellas a Elysium je jednoduchým rozšířením, které hráčům nabízí dvě obměněné základní mapy (desky) s novými tituly a soutěžemi. Mapy jsou oproti původní desce odlišné v rozmístění oceánů či bonusů. Tento přídavek do hry přináší rozmanitost a rozhodně se jej vyplatí pořídit.

Předehra (5 hvězd)

Předehra je nejlepším rozšířením ze všech. Do hry přidává nové karty a korporace, ale především i zcela novou vrstvu hry, která spočívá v „nakopnutí“ korporátní (hráčské) ekonomiky. Během úvodních fází hry si hráč vybere dvě ze čtyřech karet předehry (celkově 35) a následně splní jejich zadání. Karty vždy poskytují příjemné bonusy a jejich výběr může mít velký vliv na směřování herní strategie. Předehra krásně vyřešila počáteční chudší fáze hry a je zdaleka nejdůležitějším rozšířením, představujícím povinnou koupi.

Venuše (4,5 hvězdy)

Nové karty, nové korporace, nová soutěž, nový titul a nová teraformace. Nejzásadnějším prvkem přídavku Venuše je nová tabulka se stupnicí teraformace druhé planety Sluneční soustavy. Tento proces je nepovinný a není tedy potřeba v průběhu hry dosáhnout jeho kompletace, avšak s posouváním ukazatele stupnice jde ruku v ruce i zvyšování teraformačního ratingu. A to je už opravdu velké lákadlo, zvlášť když má hráč dostatek nových karet (takřka 50) s všeříkajícím označením „V“. Venuše je vhodná pro zkušenější hráče Marsu, kteří si chtějí hru obohatit a prodloužit.

Kolonie (4 hvězdy)

Na obsah jedno z nejbohatších rozšíření do hry přidává obchod se vzdálenými lidskými koloniemi, které se nacházejí na různých objektech Sluneční soustavy. Po založení kolonie (celkově 11) mohou hráči za určitý obnos vysílat obchodní expedice na danou kolonii, která jim zajistí přísun některé z mnoha potřebných surovin. Kolonie dělají hru komplexnější (a náročnější) a v kombinaci s předešlými přídavky vytváří z původního Marsu již značně obměněnou hru.

Neklid (3,5 hvězdy)

Poslední páté rozšíření je nejsložitější a zcela mění dynamiku hry. Délka partie může díky Neklidu přesáhnout i tři hodiny. Jedním z nových prvků jsou totiž globální události, které mají často negativní dopad na stav surovin a možnosti hráče. Dále tu máme i desku výboru pro teraformaci, na které se dají rozehrát velké politické hry. Pomocí nich mohou hráči získat bonusy, které jim v danou chvíli nejvíce vyhovují. Samozřejmostí jsou i nové karty projektů a korporací. Neklid je určený pouze pro teraformační veterány, kteří ve své oblíbené deskovce hledají nové obtížné výzvy.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář