Frostpunk

Platforma: pc

      Polští vývojáři z 11 bit studios mi poslední dobou dělají velkou radost. Po vynikajícím a originálním „simulátoru“ newyorského pochůzkáře Beat Cop tentokrát studio vydalo další chytlavý počin, kterým je survival strategie Frostpunk. V této hře studio částečně navázalo na další survival titul This War of Mine, ve kterém jsme bojovali o přežití jako civilisté ve válečné zóně. No a Frostpunk je podle mě podstatně lepší hra – především díky podstatně vytříbenějším herním principům a mechanikám.

     Děj je zasazen do alternativní minulosti na konec devatenáctého století, ve kterém erupce sopek Krakatoa a Tambora způsobily globální sopečnou zimu. Vy se jako hráč ujmete několika desítek až stovek anglických přeživších a v (prozatímních) třech scénářích budete společně bojovat o přežití. Společným jmenovatelem scénářů je extrémně tuhá zima, která představuje největšího, avšak zdaleka ne jediného nepřítele na cestě za přežitím a pokud možno i za jakous takous formou prosperity.

      Základním stavebním kamenem základny je uhelný generátor, který ohřívá své okolí a udržuje veškeré obyvatelstvo v relativním teple. S postupně klesajícími teplotami je potřeba vylepšovat jeho výkon a dosah spolu se spoustou jiných věcí ve výzkumném centru. Nejde to ani bez jídla, o které se postarají lovci či pěstitelé a na stavění je zase potřeba dřevo (pily) a železo (doly). Naprosto zásadními součástkami jsou vzácná „parní jádra“, která lze například hledat v odlehlých lokacích na herní mapě, což dělají důležité týmy průzkumníků. A do toho všeho si ještě musíte hlídat úroveň naděje a neposlušnosti u obyvatel. Pokud jeden z těchto ukazatelů klesne/stoupne pod/nad žádoucí úroveň, tak se dočkáte vzpoury a předčasného konce.

    A to jsem pouze nakousl základní herní možnosti. Frostpunk toho nabízí mnohem víc a většina nových prvků a možností se zpřístupňuje až postupem času. Základní scénář se dá hrát i několik desítek hodin a vidím tu i jistou možnost znovuhratelnosti (náboženství x zákon a pořádek), takže se spolu s dalšími scénáři celkově můžeme dostat i někam k vysokým desítkám hodin herního času, což je opravdu skvělé. Pokud máte rádi náročnější a atmosférické strategie, tak berte Frostpunk všemi deseti. Inu a v letním období si můžete připočítat další body k dobru – tahle mrazivá hra dovede v parných měsících člověka opravdu spolehlivě zchladit.

 

Finální trailer

 

Minimální HW konfigurace: Windows 7 64 Bit, Intel Dual Core E5800 3,2 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX 660 nebo Radeon R7 370, 3 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář