Fallout 4

Platforma: pc, ps4, xone

     Čtvrtý díl legendární herní série je rozhodně zdařilou a zábavnou hrou, která ovšem mohla být ještě mnohem lepší, přičemž nechybělo mnoho. Vývojáři z Bethesdy odvedli velmi dobrou práci, avšak kvůli několika nešťastným designérským rozhodnutím, množství různých zjednodušení a ne zrovna utěšenému technickému stavu hry je čtverka pravděpodobně tím nejslabším novodobým dílem (těsně za solidní trojkou a o parník za nejlepším New Vegas).

    Příběh hry se odehrává v postapokalyptickém americkém Bostonu a jeho okolí (Commonwealth), a je velmi zajímavý, ikdyž se zpočátku rozjíždí jen velmi pozvolna. Hlavní dějová linka se točí okolo naleznutí ztraceného syna, a později se vyvine -jak už to tak bývá zvykem- zcela nečekaným směrem, nabere velké grády a nabídne i množství nečekaných zvratů. Prim v ní hraje tajemná organizace Institute, kterou mnohé frakce a jedinci považují za zdánlivého původce veškerých nepříjemností, jenž sužují oblast Commonwealthu. Avšak, všechno není tak černobílé, jak se zprvu zdá.

    Vyjma zajímavého hlavního řetězce misí je k dispozici i množství vedlejších úkolů, které mají značně nevyváženou kvalitu. Vývojáři do hry zakomponovali jistou alternativu opakujících se misí, známých spíše z mmorpgček, které jsou opravdu příšerně nudné. Naštěstí je tu i spousta negenerických úkolů, jenž lze zpravidla už podle zadání dobře rozlišit. Největší zábavu představuje ovšem prozkoumávání místního rozlehlého světa, který je silně atmosférický. Rozsáhlá vrakoviště, chátrající městská zástavba, opuštěné továrny či radioaktivitou zamořené přírodní oblasti jsou tu všudypřítomné a je radost je objevovat. Mnohdy je ovšem obývají různí, smrtelně nebezpeční nepřátelé, které je potřeba eliminovat. Souboje jsou další světlou stránkou hry, i díky originálnímu systému zaměřování VATS.

     Potěší i velmi rozsáhlé možnosti úpravy zbraní a brnění, které lze ve speciálních stanicích všemožně vylepšovat. Potud by bylo vše v pořádku, avšak na závěr ještě vyjmenuju to, co mě vůbec nepotěšilo. Především extrémně zjednodušený systém dialogů (které jsou mnohdy i vyloženě směšné), zcela zrušený systém dovedností (které nahradil přeplácaný strom konkrétních speciálních schopností), dále budování osad (které mi přišlo úplně zbytečné a nezajímavé) a v neposlední řadě i naprosto příšerný textový inventář, v němž se nevyzná ani… no však víte co. Proto ty čtyři hvězdy. I tak je čtvrtý Fallout výborným mixem rpgčka a akce, který Vás především díky vytříbené hratelnosti a výtečné atmosféře jen tak nepustí.

Gameplay trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 64 Bit, Intel Core i5-2300 2,8 GHz , 8 GB RAM, GeForce GTX 550 Ti  nebo Radeon HD 7870, 30 GB volného místa na disku

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář