Der Hauptmann (Kapitán)

     Nejsem velkým znalcem německé kinematografie, ale několik desítek filmů od našich západních sousedů jsem už viděl a Kapitána řadím opravdu velmi vysoko. Spolu s vynikajícím Pádem třetí říše (2004) je to podle mě jeden z nejlepších novodobých počinů tamních tvůrců. Hlavním pojítkem obou snímků je časové období a místo, kde se odehrávají – na sklonku Druhé světové války v Německu.

        Je duben 1945 a už je naprosto jisté, že Německo prohraje válku. Mladému německému zběhovi Willimu Heroldovi se někde v západním Německu podaří utéct před svými katy. Willi po čase najde v opuštěném voze kapitánskou uniformu a poněvadž je důvtipný oportunista, tak si přisvojí nejen ji, ale i hodnost s ní spjatou.  Náš čerstvě dekorovaný kapitán brzy začne budovat svou vlastní jednotku, která začne „jistit“ týl stále bojující německé armády. No a mezi hlavní přednosti jeho skupiny bude patřit především vypiplaná přetvářka, pevné nervy, rozmáchlé rabovací dovednosti a konstantní zneužívání nabité moci.

        Kapitán především perfektně zachycuje totální rozklad německé společnosti a branné moci v konečných fázích války. Snímek má skvělou atmosféru, která je budována nejen pomocí strohého černobílého podání a sporadicky užívané hudby jak z hororu, ale i díky výbornému scénáři, solidní režii a opravdu precizním hereckým výkonům. Ano, film mohl být ještě lepší. Na některých místech bych si dovedl představit například více napětí a gradace, ale jinak žádné chyby nevidím. Tato německá druhoválečná sebereflexe je setsakra podmanivá. A bolestivá.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.