S příchodem pozdního sychravého podzimu a krátkých dní vždy máme chuť na hraní nějaké fortelné budovatelské strategie, u které se dají strávit desítky hodin při budování jedinečného hráčova impéria. Při této opakující se příležitosti jsme se rozhodli sestavit žebříček nejlepších budovatelských strategií za posledních několik dekád, přičemž jsme zvolili příkrý „postupový“ klíč spočívající v určení vždy jedné hry na daný rok. Začneme u magického letopočtu 1999, kdy vyšel jedinečný Pharaoh, naše nejoblíbenější budovatelská strategie. Nyní spolu vyražme do následujících let, které už začínají číslovkou 2. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Za rok 2000 je pro nás nejlepší budovatelskou strategií fantasy titul Majesty: The Fantasy Kingdom Sim, který skvěle kombinoval budování hráčova království spolu s bojovou složkou a nabídl množství nezapomenutelných obtížných misí. Rok 2001 se nesl ve znamení dobrodružných vikingských výprav v prvním dílu oblíbené série Cultures. Parádní hra s detailně propracovaným systémem budování vlastní severské osady. O rok později jsme se s chutí pustili do originální budovatelské hry Europa 1400: The Guild, jež nabídla zcela nový a značně osvěžující pohled na možnosti budovatelských strategií. V roce 2003 jsme vášnivě budovali svůj dinosauří zábavní park ve hře Jurassic Park: Operation Genesis. Nejlepší budovatelskou strategií roku 2004 je pro nás jednoznačně hra Knight of Honor, která ovšem přesahuje i do jiných strategických žánrů. Je to jeden z těch titulů, který jsme hráli opakovaně po dlouhá léta (stále se chystá dvojka). A rok 2005? Tam je pro nás budovatelským králem titul Black & White 2, který nám sedl více než první díl.

V roce 2006 jsme se poprvé blíže seznámili s legendární sérii Anno. Díl s označením 1701 nás velmi bavil. Následující rok jsme zkoušeli prohlížečovou strategii Age of War. Zajímavý a svižný experiment, který rozhodně měl svou kvalitu a především i značnou chytlavost. Stále se ovšem jedná spíše jen o hříčku oproti fortelné budovatelské strategii Imperium Romanum z roku 2008. Ta už nabídne onen žádaný budovatelský zážitek během tvorby a správy hráčova nekonečného impéria. Rok 2009 naplno patřil dalšímu Annu, v němž jsme se tentokrát vypravili až do pozdního středověku v roce 1404. Mnozí hráči včetně nás považují tento díl za nejlepší z celé série. Sešlo se zde atraktivní historické zasazení s vytříbeným herním designem. Patrician IV: méně známý, ale přesto vynikající titul je nejlepší budovatelskou strategií roku 2010. O rok později vyšlo již čtvrté Tropico. Tento díl považujeme za nejlepší a kdo chce vybudovat prosperující banánovou republiku, tak nemá lepší a zábavnější herní volbu.

Mohlo by se zdát, že žánr v těchto letech už lehce vypadl z širšího hráčského obliga a možná tomu tak i bylo a je, ale vždy se v daném roce našel nějaký zajímavý titul hodný vyzkoušení. Pro rok 2012 jsme zvolili třetí díl dlouholeté série Port Royale. Ta patří mezi silně etablované herní značky, jejíž epizody vždy patřily mezi lepší počiny v daném období. Ten následující s pořadovým číslem 2013 patřil budovatelské hře Game Dev Tycoon, ve které hráči mohli zakusit lesk a bídu vývoje videoher. V roce 2014 vyšla budovatelská strategie Banished, která se v mnohém vrátila ke kořenům žánru, což byl vzhledem k pozitivním recenzím a solidním prodejním číslům jednoznačný krok správným směrem. Nic to ovšem nebylo proti bezprecedentnímu úspěchu budovatelské strategie Cities Skylines z roku 2015. Díky této vynikající hře se žánr zaslouženě opět vrátil na herní výsluní. Za rok 2016 vyhrává naši přízeň hra Planet Coaster, která spadá do oblíbeného subžánru budovatelských her se zábavními parky.

Nejen budováním nádherných měst a říší jest hráč živ, což naplno dokládá i hra Dungeons III z roku 2017. Budování zatuchlých kobek má holt také něco do sebe. Rok 2018 a máme první větší dilema. Za nejlepší budovatelskou strategii tohoto povedeného období považujeme brutální atmosférický Frostpunk. Avšak pohodový a krásný Northgard máme také velmi rádi. Za rok 2019 volíme další skvělé Anno, tentokrát 1800. No a loni konečně vyšla i plná verze legendární české hry Factorio, která patří mezi nejlepší počiny žánru za poslední dekádu: skvělý úspěch českých vývojářů ze studia Wube Software. Letos zatím vyšel český Nebuchadnezzar, který také má své kvality a silně se odkazuje právě ke slavným titulům jako je Pharaoh. Vyberte si nějakou skvělou budovatelskou strategii a dobře se u ní bavte. Mějte se fajnově a příště opět na počtenou!
Nejnovější komentáře