7. Páteční podvečerní… o zahraničních misích Karla Rodena

Žádný jiný český herec tak neprorazil v zahraničních filmech jako Karel Roden (Marek Vašut mi snad promine 🙂 ). Objevil se už v bezpočtu koprodukčních, amerických a britských filmů v menších či větších rolích, které si v sedmé Páteční nyní připomeneme, a tak trochu mu i tímto článkem vzdáme hold. No a jak už první obrázek napovídá, tak žačneme velmi zostra.

roden 15 minut

Vzdej to Roberte 🙂

Karel Roden se s tím nepáral, na přelomu století vyhrál náročný casting na roli ruského psychopata Emila Slovaka ve filmu 15 minut. Nutno podotknout, že hlavně Rodenův skvělý výkon, kterým odstartoval linii svých ruských filmových padouchů, vytáhl jinak průměrný film do lepších vod a jako bonus ještě spláchl velkého Roberta de Nira. 🙂 Následovala menší role úlisného pravníka Kounena ve druhém Bladeovi, a poté role nacisty Struckera ve filmu Neprůstřelný mnich, kterou Roden pro změnu započal svou druhou nejpočetnější linii nacistických padouchů. Samotný film byl v lepším případě nenáročnou béčkovou akční taškařicí.

roden hellboy

Sám velký Grigorij Rasputin

V roce 2004 byl Karel Roden obsazen do role ruského mystika Rasputina v komiksovce Hellboy, a také ztvárnil menší roli… ano, opět 🙂 rusa Gretkova ve skvělém thrilleru Bournův mýtus. V následujícím roce si Roden zahrál v několika méně známých filmech, a to v propadácích Poslední výsadek (další role němce), Stůj, ten mobil není tvůj (pro změnu další role východního evropana 🙂 ), a také v solidní koprodukční dramedii Sklapni a zastřel mě. Rok 2006 se opět nesl ve znamení rolí rusů, a to v nedoceněném hororu Smrti napospas a ve vynikajícím Zběsilém útěku.

roden rocknrolla

Opět rus, už sem ani nebudu dávat smajlíka…

Ani v následujících letech Roden nepolevil – objevil se v množství různých rolí ve filmech Prázdniny pana Beana, Largo Winch, Rocknrolla, Holy Money, Orphan, Nowhere to Run, Cat Run a Frankensteinova Armáda, a také v seriálech The Philanthropist, The Wrong Mans a Missing. A troufnu si říct, že v žádné z těchto rolí Roden nezklamal, právě naopak. Byl to hlavně on, kdo byl vždy schopen povýšit i třeba podprůměrný film svým poutavým herectvím na přijatelnější úroveň.

roden

Typická Rodenova herecká poloha 🙂

Nadcházející léta se pro Karla Rodena ponesou spíše v duchu českých filmů a seriálů, ale pořád můžeme doufat, že si nějakou tu roli v zahraničním filmu ještě střihne. Byla by škoda, kdyby ne. Nám už nezbývá, než Karlovi za všechny jeho zahraniční role poděkovat. Tenhle borec totiž dokázal, že i český herec může zanechat mimo české filmové luhy a háje velmi výraznou stopu, a dělal nám Čechům svou přítomností v cizích filmech velkou radost. Tak tedy děkujeme Karle, si jeden z nejlepších herců co se střední a východní Evropy týče. 🙂 A to už něco znamená.

Karel a jeho kámoš Billy 😀

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář