441. Páteční podvečerní… o nejlepších exkluzivních hrách na konzole – část čtvrtá

Po více než roce od minulého článku o exkluzivních hrách pro konzole z řady Playstation dnes na téma navážeme a rozšíříme náš záběr i na ostatní značky konzolí. Hlavním důvodem této změny je především extrémní úbytek vyloženě exkluzivních her, které představují v dnešní multiplatformní době už poněkud ohrožený druh. Především v rámci hlavního konzolového dua, kde často již v den vydání hra vychází například i v pc verzi. I tak se dnes najde několik zásadních exkluzivních titulů, které si lze zahrát pouze na jednom typu herního zařízení. Dnes vybereme ty nejzajímavější zástupce, kteří stále představují onen pádný důvod pro pořízení nové konzole. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Konzole Playstation již sice ztratila své výsadní exkluzivní postavení (protože Nintendo Switch), ale stále v rámci daného ekosystému vychází několik zásadních exkluzivních her ročně. Na obě poslední verze konzole v loňském roce (2022) vyšel očekávaný závodní simulátor Gran Turismo 7, který patří mezi nejvýraznější exkluzivity. Kapitolou samou pro sebe jsou dva loňské velehity Horizon Forbidden West a God of War Ragnarök: jedny z nejlepších her roku 2022, které ještě stále ze všech sil udržují onen konstantně klesající prapor exkluzivních her pro konzole Playstation. Jednou z pověstných výjimek potvrzujících pravidlo je akční hra The Dark Pictures: Switchback VR (2023). Titul výhradně pro PS5, který je i jedním z nepočetných zástupců spadajících do skupiny her pro virtuální realitu. Výhradně konzolovými hrami jsou zatím i Just Dance 2023 a Fifa 2023, které jsou k dispozici ve verzích pro veškeré hlavní herní konzolové platformy. S exkluzivními hrami pro ekosystém Xbox a jeho nejnovější verze je to podstatně složitější, jelikož v podstatě žadné nejsou. Výrazné tituly The Gunk, Halo Infinite, Scorn a Ori and the Will of the Wisps jsou k dispozici jak v pc verzi, tak i v konzolové Xbox variantě, avšak ne pro konzole Playstation. To je jediná forma jisté exkluzivity, které se dočkají majitelé Xboxů.

Současným králem konzolových exkluzivit je momentálně konzole Nintendo Switch. V tomto případě se jedná již o desítky zajímavých her, které si jinde nejde zahrát, což z této malé nenápadné konzole činí horkého kandidáta pro koupi. Jen během posledního roku na konzoli vyšlo několik titulů, které patří mezi nejlépe hodnocené konzolové hry posledních let. Kupříkladu rozmáchlé jrpg Xenoblade Chronicles 3, zdařilá a až nečekaně komplexní hříčka Mario + Rabbids Sparks of Hope, sportovní titul Nintendo Switch Sports, rpg Pokémon Legends: Arceus, akce Fire Emblem Warriors: Three Hopes a plošinovka Kirby and the Forgotten Land. no a právě v dnešních dnech (květen 2023) vychází kolosální rpg The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, které již sklízí první extatická hodnocení od nadšených recenzentů. To je již solidní řádka pozoruhodných exkluzivních her, které jsou hodné bedlivé pozornosti. Mějte se fajně, směle se ponořte do exkluzivních konzolových her a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář