434. Páteční podvečerní… o historických hrách (část druhá)

Ve druhé části naší série o historických hrách navážeme na předešlou epizodu, ve které jsme uzavřeli na kvalitní tituly značně bohaté středověké období. Ani turbulentní novověk v tomto ohledu nezůstane příliš pozadu. Staletí progresivního technologického a společenského pokroku lidstva a s ním spojené hry reflektují početné a bohaté tematiky. Například objevování světa za velkou atlantickou louží, zlatý věk pirátství v Karibiku, Americkou válku za nezávislost, Průmyslovou revoluci, Napoleonské války či Americkou občanskou válku. Další hluboká studnice zajímavých témat a nápadů, které inspirovaly množství herních vývojářů k vytvoření vynikajících historických her. Naše druhá výprava do lidské a herní historie začíná. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Počátkem šestnáctého století začíná příběh série historických budovatelských strategií Port Royale (2002-2020). Jedním ze středobodů her z tohoto cyklu je přeprava zboží napříč rozlehlým Karibikem a s ní spojené těžkosti a náležitosti. Rok 1503 nese v názvu jedna z prvních her z oblíbené série budovatelských strategií Anno (2002). Titul se rovněž zabývá náročnou správou kolonie v karibské oblasti. Zcela jinou problematiku zprostředkovává skvělá historická adventura Pentiment (2022). Hra se širokým rozsahem a obsahem se zabývá například náboženstvím, významem písma a celkově životem lidí v prvních desetiletích šestnáctého století v rámci bavorské oblasti. Dalším méně tradičním titulem je vůbec první hra z cyklu Expeditions s všeříkajícím přízviskem Conquistador (2013). Dobrodružné rpg s tahovými souboji nabízí možnost vžít se do role oportunistických španělských dobyvatelů neprobádaného světa Jižní Ameriky. Do novověkého období se dostaneme i v dalším titulu ze série Total War. Druhý Shogun (2011) se odehrává v Japonsku během rozpuku samurajského stylu života. Vracíme se k sérii Age of Empires. Třetí díl série (2005) svým širokým rozsahem pokrývá období od poloviny šestnáctého století do poloviny devatenáctého století. Tři sta let strategického válčení a budování na americkém kontinentu. Ke hře vyšly i dva zásadní datadisky – The WarChiefs (2006) a The Asian Dynasties (2007). Nejen strategiemi je živ novověk, nýbrž i legendárními rpgčky. Mezi ně jednoznačně patří titul Lionheart: Legacy of the Crusader (2003). V této hře se hráč jako potomek Richarda Lví srdce pokusí změnit běh neúprosné evropské historie. Další výprava do samurajského Japonska proběhne v perfektní taktické tahovce Shadow Tactics: Blade of the Shogun (2016). Tato vytříbená gamesa potěší nejednoho stratéga a taktika. K dispozici je i samostatné rozšíření Aiko’s Choice (2021) s několika dalšími náročnými misemi. Z Japonska se přesuneme do novověké Evropy, kde se odehrává děj jednotlivých kampaní prvního (2001) a třetího dílu (2016) oblíbené strategické série Cossacks. První hra s podtitulem European Wars nabídla památné masové bitvy, které v tehdejší době rozhodně nepředstavovaly standard a patřily mezi hlavní poznávací znaky a přednosti „Kozáků“. Na sklonku šestnáctého a v průběhu sedmnáctého století se odehrává další karibská pirátská hra Sid Meier’s Pirates! (2004). Nenáročně pojatý titul se zaměřuje jak na boj v teplých karibských mořích, tak i na razantně vzkvétající obchod.

Hlavní přesun do osmnáctého století proběhne v další vynikající Total War hře s nadtitulem Empire (2009). V hlavní kampani hry lze prožít některé zásadní dobyvatelské kampaně v tomto období, kdy už hrál zcela ústřední roli střelný prach a celkově i palebná převaha či technologická nadřazenost. Tradičního zástupce v další etapě lidské historie poskytuje i série Anno s dílem 1701 (2006). To poskytuje tradiční velkou porci budovatelského snažení v pokročilejší éře kolonizace „Nového světa“. Podstatnou část osmnáctého století zabírají hry z akční série Assassin‘ Creed. Následující řada je vskutku impozantní a dodává doslova stovky hodin solidní zábavy: Assassin’s Creed IV: Black Flag (2013) během Zlaté éry pirátství (okolo 1720), Assassin’s Creed Rogue (2014) nejen během Sedmileté války (1751-1776), Assassin’s Creed III (2012) nejen během Americké války za nezávislost (1754-1781) a Assassin’s Creed Unity (2014) zprostředkovávající Francouzskou revoluci (1776-1794.). Naším tajným tipem je válečná tahová strategie Imperial Glory (2005), která nabízí zajímavou alternativu k titulům ze série Total War. Hra pokrývá zásadní období Napoleonských válek na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Přesně to samé dělá i Napoleon Total War (2010), který patří mezi naše nejoblíbenější hry ze známého cyklu. Do třetice všeho (ne)dobrého z období Napoleonovy kampaně za pokořením Evropy přináší strategie Cossacks II: Napoleonic Wars (2005). Druhý díl strategické série opět předběhl dobu s perfektně zpracovaným stylem liniových palných bitev. Ano, opět tu máme další Anno. Tentokrát nejnovější díl (2019) s kulatým číslem 1800, které samozřejmě představuje i rok, okolo kterého se titul točí. Hlavním motivem hry je Průmyslová revoluce a její nezměrný vliv na tehdejší společnost. Po několika desetiletích se přesouváme do období Americké občanské války, kterou reflektuje dvojice opravdu perfektních tahových válečných strategií Ultimate General: Gettysburg (2014) a Ultimate General: Civil War (2016). Nesmírně zábavné a komplexní strategické tituly. Dnešní historické putování skončí na sklonku Americké občanské války: během tohoto časového úseku okolo roku 1865 se odehrává děj brilantní střílečky Call of Juarez: Bound In Blood (2009), kterou považujeme za jednoho z nejlepších zástupců akčního žánru během první dekády nového milénia. Stále ještě nekončíme se sérií o historických hrách. V příští epizodě uzavřeme zbývající období lidské historie a připravíme další výběr historických titulů. Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář