John Wick: Kapitola 4

Pan Reeves je definitivně zpět na hereckém výsluní. Čtvrtý John Wick v mnohém posouvá hranice akčního žánru a osmapadesátiletá (!) filmová hvězda zde opět předvádí neskutečně náročný a intenzivní fyzický výkon (drtivou většinu scén Keanu točil sám). Po lehkém zaškobrtnutí v jinak stále velmi kvalitní trojce čtvrtý díl vrací sérii na správnou cestu a provádí nekompromisní frontální útok na pozici nejlepšího dílu celého cyklu. Po příběhové stránce opět není moc co řešit či rozebírat (po Johnovi jdou všichni a on chce mezitím eliminovat zabijáckou hlavní Radu a jejího vyslance). Tvůrci se snaží dále prohlubovat a budovat asasínskou mytologii a já s tím nemám problém, avšak kvůli tomu tu úplně nejsme. Tady jde v prvé i poslední řadě především o akci.

Ta odhadem zabírá snad i polovinu silně nadstandardní stopáže (2 a 3/4 hodiny) a je jedním slovem dechberoucí. Několik monumentálních akčních sekvencí rozprostřených rovnoměrně v průběhu celého filmu patří mezi nejpropracovanější, nejintenzivnější a choreograficky nejvytříbenější akční scény všech dob. Tolik skvělých nápadů a jejich originálních realizací (2D pohled, zápalná munice, přestřelka v dopravní špičce, nekonečné schody) by vystačilo na několik desítek akčních filmů a čtvrtý John Wick všechno koncentruje v jednom úchvatném (a přehledném…) celku, ve kterém roste počitadlo mrtvých do nebezpečných výšin. Dalším důležitým aspektem je skvostný audiovizuál (film opravdu nádherně vypadá), brilantní rozmanitá výprava a tradiční dokonalé spojení hudební složky (Le Castle Vania!) s tou obrazovou akční. Z úctyhodného stamilionového rozpočtu bylo očividně vyždímáno totální maximum.

Ikdyž příběh hraje vedlejší housle, tak to ani zdaleka neznamená, že by nedal vyniknout plejádě parádních vedlejších postav. Staří známí jako Ian McShane (newyorský manažer) a Lawrence Fishburne (král bezdomovců) hrají svůj vysoký standard, kterému se úspěšně pokouší vyrovnat nové tváře jako je Bill Skarsgård v roli ústředního záporáka, bijci Scott Adkins (schválně nafouklý) a Marco Zaror či akční legenda Donnie Yen v jedné z nejlepších rolí své bohaté kariéry. Herecký casting se holt povedl na jedničku stejně jako mnoho dalších věcí v této úchvatné podívané, která má už dopředu zaručenou silnou pozici ve zlatém fondu akčního žánru. Sem s pětkou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář