257. Páteční podvečerní… o nejlepších říjnových titulech na Recenzone

Spousta filmů a seriálů, ale ne úplně té nejvyšší kvality. Tak by se dal charakterizovat náš letošní říjen. Viděli jsme toho hodně, často jsme byli spokojeni, ale málokdy nadšeni. Mezi nejlepší říjnové tituly patří převážně knihy a jeden unikátní dokumentární projekt. Filmy a seriály obsadily pozice v zadní části top pětky. Budeme o nich hodně psát především v předposledním odstavci. No a v tom závěrečném tradičně nakoukneme na to nejlepší, co nám přinese měsíc listopad. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

1. Totáln! sezona

Na české poměry vysoce nadstandardní sportovní dokument, který mapuje cestu fotbalistů a realizačního týmu pražské Slavie za mnoha úspěchy v loňské sezóně. Slávisté předvádějí na hřišti výtečné výkony a na jejich fotbal se dá dívat. Stejně tak jako na tento výtečný dokument, který přináší málo vídané záběry ze zákulisí, které spolu s excelentně sestříhanými a ozvučenými pasážemi ze zápasů mají tu největší hodnotu. Jeden z nejlepších českých dokumentů.

Totáln! sezona: minirecenze

2. Skalpy (díly 7 a 8)

Fenomenální Skalpy a příprava na závěr série. Sedmý a oasmý díl jsou velmi rozdílné, ale každý je svým způsobem unikátní. Psychologická spirituální osmička patří mezi to nejlepší, co kdy komiksoví tvůrci vytvořili. Taková úroveň scénáře a důraz na detail se málokdy vidí i u filmových a seriálových bratříčků. Poslední dva díly již máme nachystané a nepochybujeme o tom, že budou opět skvělé a zakončí celý příběh ve vší parádě.

Skalpy: minirecenze

3. Ekonomické bubliny

Máme se možná nejlépe v historii, avšak současná ekonomická realita i tak není příjemná. Je potřeba ji ovšem více pochopit. Pokud máte chuť a odvahu sundat růžové brýle a trochu hlouběji porozumět principům a zvyklostem současného finančnictví a ekonomie, tak není lepší volby, než se začíst do srozumitelné a velmi čtivé knihy Ekonomické bubliny od progresivního ekonoma Dominika Stroukala.

Ekonomické bubliny: minirecenze

4. Yellowstone – druhá řada

Westernový mág Kevin Costner exceluje v projektu ušitém mu takřka na míru. Jako ostřílený majitel montanského ranče se potýká s nezastavitelností pokroku a s rozmachem moderní společnosti. Často za pomoci drsnějších oldschoolových metod a všemožných vypečených úskoků. Jedině tak lze odolat tlaku a útokům na mnoha frontách. Přirovnání k o něco drsnějšímu (a hlavně i kvalitnějšímu) „Dallasu“ je opravdu velmi trefné.

Yellowstone – druhá řada: minirecenze

5. El Camino

Nebylo lehké si po těch plus-mínus šesti letech vzpomenout na některé události a postavy z Perníkového táty, ale vůle tam byla. A vyplatilo se. Nostalgicky pojatá podívaná o tom, co pěkného dělal Jesse po skončení seriálu, má své kvality. Pro nás je El Camino nejlepším říjnovým filmem. Připomínka úchvatnosti seriálu byla už docela na místě. A chtělo by to i další filmy.

El Camino: minirecenze

A jaké jsou další říjnové filmy, které doporučujeme? Například bezvadná česká feel-good komedie Ženy v běhu (i u nás to jde kvalitně a bez trapností), psychologická komiksovka Joker (kolik Oscarů ?), ruské akční drama Fabrika (tamní kinematografie je v dobré kondici) či akční thriller Rambo: Poslední krev (možná ne poslední). A ještě tu máme i dvě zajímavá seriálová doporučení. Velmi se nám líbila temná viktoriánská fantasy Carnival Row, ve které jistě poznáte mnoho českých lokací. A podívat se dá i na herecký koncert Russella Crowea v poněkud jednostranně zaměřeném (ale jinak výborném) životopisném dramatu Nejsilnější hlas.

Hry jsme v říjnu (vyjma WoWka) docela zanedbávali a tak začneme s výčtem listopadových nejočekávanějších herních titulů. Jsou jimi příběhová akce Death Stranding (8. 11., zatím pouze na PS4, první hodnocení velmi pozitivní) a akční sci-fi adventura Star Wars: Jedi: Fallen Order (15. 11.). Letos se bohužel nedočkáme nového Dooma: datum vydání bylo přesunuto z konce letošního listopadu na březen 2020. Nejočekávanějším filmem je pro nás životopisné závodní drama Le Mans ’66 (14. 11.) a nejočekávanějším seriálem zase akční sci-fi The Mandalorian (12. 11.). Některé zmíněné tituly mají potenciál na umístění ve výročních žebříčcích. Snad dostojí svému potenciálu. Mějte se fajnově a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.