25. Páteční podvečerní… o pětadvaceti zajímavostech souvisejících s Tomem Cruisem

Toma Cruise máme zřejmě všichni rádi. Už více než třicet let nás tato megahvězda okouzluje ve svých filmech svým blyštivým ikonickým úsměvem, kterému neustále bezhlavě podléhá velké množství jeho fanynek (a nepochybně i fanoušků) po celém světě. Někdo mu může zazlívat jeho omezený herecký rejstřík, jiný mu zase třeba vyčítá jeho podivný osobní život, ale status jedné z posledních „oldschoolových“ hollywoodských star mu nemůže upřít opravdu nikdo. Tom se už dočkal několika nominací na věhlasné ceny (3x Oscar, 7x Zlatý glóbus), jeho gáže se pohybují už dlouhodobě v desítkách miliónů dolarů a může si s klidem dopřát ten luxus, že si své budoucí role pečlivě vybírá. Má za sebou už spoustu účastí ve skvělých a i legendárních filmech, se kterými se pojí spousta zajímavostí či perliček z natáčení, na které jsme se v dnešní Páteční podvečerní rozhodli zaměřit. Samozřejmě nemůžeme začít jinde, než u filmu, který z Toma udělal hvězdu první kategorie, a tím je slavný Top Gun.

cr web 2

 

1. První platy měl Tom vyloženě skromné – honorář za slavnou roli v Top Gunu činil pouhopouhý 1 milión USD. Celkový rozpočet filmu byl 15 miliónů USD.

2. Z Top Gunu si Tom odnesl velkou vášeň pro letadla – vlastní několik letounů, které parkují v jeho soukromém hangáru.

3. Tom něvěřil, že by dnes už legendární Rain Man mohl mít vůbec úspěch – s Dustinem Hoffmanem si film pracovně pojmenovali jako „Dva ňoumové v autě“.

4. Původně si měl Tom zahrát hlavní roli ve Střihorukém Edwardovi, ovšem měl podmínku závěrečného happyendu, kterou režisér Tim Burton neakceptoval a obsadil Johnnyho Deppa.

5. Na roli ve filmu Interview s upírem se Tom připravoval tak, že sledoval videa vlků útočících na zebry… zajímavá inspirace.

6. Během natáčení prvního Mission Impossible, které probíhalo i v Praze si Tom naše hlavní město příliš neoblíbil. Označil ho jako ošklivé.  Inu psal se teprve rok 1996 že… 🙂

7. Spolu s Willem Smithem, Leonardem DiCapriem, Bradem Pittem či Valem Kilmerem Tom odmítl hlavní roli Nea V Matrixu… za což byl Keanu Reeves nepochybně velmi vděčný.

8. Na přelomu milénií už se Tomovi platy pěkně zvedly. Za účinkování ve druhé Mission Impossible, kterou také produkoval, si přišel na pěkných 75 miliónů USD.

cr web 3

 

9. Drtivou většinu nebezpečných scén ve druhé Mission Impossible natočil Tom sám, včetně památného horolezeckého úvodu. Neohrožený to herec! 🙂

10. Jen několik dnů po dokončení Vanilkového nebe začal Tom natáčet slavné Minority Report. A tomu se dámy a pánové říká plné pracovní vytížení!

11. Před natáčením Posledního samuraje nabral Tom celých devět kilogramů svalové hmoty, naučil se základům japonštiny a také si osvojil zacházení se samurajským mečem.

12. Během natáčení Collateralu koupil na jeden večer jídlo pro celý filmový štáb… tak dovolit si to nepochybně může. 🙂

13. Tom byl pro režiséra Olivera Stonea první volbou do role Alexandra Velikého ve stejnojmenném historickém filmu, ale nakonec z jejich spolupráce sešlo.

14. Sci-fi Válka světů bylo již třináctým Tomovým filmem, který překlenul v tržbách hranici sta miliónů USD (konkrétně 591 miliónů).

15. Režiséra J.J. Abramse Tom přizval k natáčení třetí Mission Impossible poté, co jej nadchnulo několik epizod seriálu Alias, které Abrams režíroval. A byla ro skvělá volba! (Abrams momentálně režíruje sedmý díl Hvězdných válek…).

16. O roli ve válečném dramatu Valkýra se Tom začal zajímat až poté, co si všimnul podobností svého profilu s profilem plukovníka Stauffenberga. Podobné ovšem nejsou jejich výšky – Cruise měří 173 cm a Stauffenberg měřil přes 190 cm. 🙂

17. O reálné operaci Valkýra Tom před čtením scénáře nikdy neslyšel. Po zjištění, že je napsaný na základě skutečné události, byl ale možností natočit tento film okamžitě nadšený.

cr web 4

 

18. Ve filmu Zatím spolu, zatím živi nebyli ani Tom, a ani Cameron Diaz zastoupeni ve filmu dabléry. Společně také opravovali motorky, kterými ve filmu jezdili.

19. Značná část natáčení čtvrté Mission Impossible probíhala v Praze, kde mimojiné Tom navštívíl základní školu a rozdal dětem auogramy. Nakonec si tu Prahu přecejen oblíbíl! 🙂

20. Ani během nebezpečného natáčení scény na Burj Khalifě ve čtvrté Mission Impossible se Tom nenechal zastoupit kaskadérem… pro strach má skutečně uděláno.

21. Kvůli filmu Rock of Ages Tom cvičil 5 hodin denně zpěv a hodinu denně tanec… což je sice chvályhodné, byť v kontextu celkové výsledné kvality filmu se to jeví tak trošku i zbytečně, ale všechna čest.

22. Postava Jacka Reachera měří v knihách 198 centimetrů a váží přes sto kilo. Jak už jsme tu zmiňovali, tak Tom měří 173 cm, ale i přes tento čtvrt metrový hendikep Tom ztvárnil postavu ve stejnojmenném filmu výborně.

23. Roli ve scifku Nevědomí Tom přijal na základě osmi obrázků představujících úvod do filmu, které režisér Joseph Kosinski rozdával na Comic-Comu v roce 2010.

24. Tom sám nápomáhal s vývojem exoskeletu, který na sobě ve filmu Na hraně zítřka nosí všichni vojáci.

25. Za rozlučkovou párty filmu Na hraně zítřka Tom zaplatil sto tisíc USD, ale sám se jí neúčastnil, poněvadž ještě dokončoval natáčení. A tomu se říká velká oběť ! 🙂

tc web 4

 

Tak, to bylo 25 zajímavostí o Tomu Cruiseovi, kterých by se samozřejmě našlo daleko víc, ale snažili jsme se pro Vás vybrat jen ty nejzajímavější z nejzajímavějších. Většina z nich svědčí především o Tomově obrovském zápalu pro natáčení filmů, a také o jeho charismatu a neohroženosti, což jsou pevně dané aspekty jeho charakteru, které nám jistě opět předvede v jeho nejnovějším filmu, a to páté Mission Impossible. Té se v českých kinech dočkáme již na konci tohoto července, a my nepochybujeme o tom, že se s tímto očekávaným snímkem opět bude pojit množství nejrůznějších perliček z natáčení, o něž se s Vámi podělíme třeba v některé z následujících Pátečních podvečerních. To je už ale pro dnešek opravdu vše – za týden opět na přečtenou! 🙂

 

Zdroj: čsfd
Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář