225. Páteční podvečerní… o nejlepších diablovkách

Diablovky. Akční rpgčka, jejichž hlavní ispirací je nejen jedna z nejslavnějších sérií žánru, ale i jedna z nejsilnějších herních sérií vůbec – Diablo. Dříve nám k hraní těchto her stačila pouhá myš a bohatě jsme si vystačily s jejím pravým a levým tlačítkem, avšak dnes už je ovládání diablovek přecejen o něco složitější, což jde ruku v ruce s vytříbenějšími herními systémy a pohodlnějším uživatelským rozhraním. Jádro hratelnosti se ovšem nezměnilo a pořád jde především o kosení nespočetných zástupů řadových monster a tuhých bossů v kůži hráčova vytrénovaného a legendárními předměty obsypaného reka. Ta hratelnost holt má stále „něco do sebe“. V dnešní Páteční podvečerní vybereme nejlepší tituly tohoto oblíbeného žánru.

Legendární první díl série Diablo je i po více než dvou dekádách od vydání stále velmi dobře hratelný a ta atmosféra tam prostě pořád je, jak jsem psali v nedávné minirecenzi. Ani bychom se nebáli hru doporučit i mladším hráčům. Ti mohou okusit, jaké to bylo v dřevních dobách žánru, kdy atmosféra a hratelnost jasně dominovaly nad vytuněným herním interfacem. Tehdy nám to vůbec nevadilo a dá se to v pohodě zvládnout i dnes. Jednička včetně vynikajícího datadisku Hellfire patří mezi ikony akčních rpgček a bude tomu tak již navěky věků. 🙂 Druhý díl (2000) je naším nejoblíbenějším a odehráli jsme v něm jednoznačně nejvíce hodin. Stále se k němu i po letech vracíme a užíváme si postupování dobře známými rozličnými prostředími k těžkým zavěrečným bossům (ten Duriel…). Dvojku rok po vydání rozšířil datadisk Lord of Destruction, který se odehrával na drsné vrchovině barbarů a asi netřeba dodávat, že byl naprosto skvělý. Trojka vyšla po dlouhé době v roce 2012 a byť jsme si ji velmi užili, tak už nás ani zdaleka nechytla tolik, jako první dva díly. Povedený, avšak rozhodně ne jedinečný, datadisk Reaper of Souls vyšel v roce 2014. Od té doby je série u ledu, ale šuškanda ohledně čtvrtého dílu je již velmi živá.

A nyní už k samotným diablovkám, které nenesou „Diablo“ v názvu. Jednou z prvních diablovek bylo fantasy rpgčko Nox (2000). Hra výtečně zabaví i dnes a je k sehnání například na platformě GOG. Naší srdcovkou je série Dungeon Siege. Už první díl (2002) byl hodně fajn a zaujal nás nejen bezvadnou hratelností, ale i opravdu skvělou hudbou, která silně přispívala k silné, mírně melancholické, atmosféře. V roce 2003 jedničku rozšířil solidní datadisk Legends of Aranna. Hlavní chod nám ale vývojáři z Gas Powered naservírovali v roce 2005. To vyšel druhý díl a my ho dodnes považujeme za možná nejlepší diablovku všech dob. Tak rozsáhlé, propracované a graficky nádherné rpg v tehdejší době nemělo konkurenci a v mnoha ohledech tato fortelná gamesa exceluje i dnes. O rok později jsme se dočkali tradičního datadisku, který tvůrci nazvali Broken World. Spousta z nás ráda vzpomíná na zdařilé fantasy série Sacred (2004-14) a Titan Quest (2006-17). Především Titan Quest se všemi jeho datadisky ve výroční edici představuje i dnes výtečnou koupi. Dále ještě doporučujeme sérii Torchlight (2009-12) a za připomenutí stojí i slušné slovenské rpgčko Kult: Heretic Kingdoms (2004) a nezapomenutelný (nejen pozitivně) český Inquisitor (2009).

A novodobější diablovky? Existují a nejsou vůbec špatné. Bavíme se tu například o online rpgčku Path of Exile (2013), jenž vyniká v propracovaných herních mechanismech a excelentní hratelnosti. Je naprostou samozřejmostí a slušností zmínit se o silném duu diablovek Victor Vran (2015) a Grim Dawn (2016). Především novější hra je mnohými považovaná za skutečného nástupce série Diablo. Rozmáchlé rpgčko jistě potěší všechny staré a mladé „diablovkáře“. 🙂 Z těch úplně nejnovějších akčních rpgček nás zaujal především titul Book of Demons (prosinec 2018), což je poměrně krátké, ale velmi výživné akční rpgčko s několika originálními herními mechanismy. A také letos budou vycházet zajímavé diablovky. Již za pár dní to bude datadisk ke Grim Dawn, Forgotten Gods, a na začátku června se můžeme těšit na Warhammer: Chaosbane. o budoucnost žánru skutečně nemáme obavy. Tenhle typ her nás hráče bude bavit prostě pořád. Přejeme Vám a vašim hrdinům zdar, a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář