14. Páteční podvečerní… o některých zajímavých komiksech

Spousta z nás v mládí nepochybně hltala příběhy legendární čtyřky ze Čtyřlístků a někteří možná automaticky vyhledávaly (jako já 🙂 ) poslední stránky časopisu ABC, které byly věnované nějakému zajímavému komiksu. Ty už dnes ani zdaleka nejsou jen okrajovou zábavou pro pár geeků znalých věci, ale je to naprosto plnohodnotná odnož zábavy, jenž je například předlohou pro úspěšné seriály (Walking Dead) či pro drahé filmové blockbustery, které v kinech vydělávají i miliardy amerických dolarů (zdravíme Marvel). Komiksy nabízejí velmi rozsáhlé spektrum žánrů od klasických fantasy a sci-fi děl přes výukové komiksy až po rozsáhlá umělecká díla s filozofickým přesahem. My v Recenzone se sice neřadíme mezi nějaké erudované odborníky na tuto problematiku 🙂 , ale nějaké zkušenosti v této oblasti už máme, a rozhodli jsme o ně s Vámi ve čtrnácté Páteční podvečerní podělit. Přejeme příjemné počtení a třeba i inspiraci.

locke and key pateecni

Jedním z nejzajímavějších komiksových počinů posledních let je zcela určitě námi nedávno recenzovaná hororová fantasy série Zámek a klíč. Tu vytváří produktivní duo, které se skládá z amerického spisovatele Joea Hilla (syn Stephena Kinga) a chilského výtvarníka Gabriela Rodrigueze, nu a oba pánové se překonávají, o čemž mimojiné svědčí množství proměněných nominací na některé prestižní komiksové ceny, a téměř stoprocentně pozitivní přijetí od recenzentů a čtenářů. Pokud by Vám tento hororový nářez ještě nestačil, tak Vám ještě můžu doporučit gotický horor Ragemoor od Jana Strnada a Richarda Corbena. Jenom se připravte na těžkou depresi – děsivé prostředí tajemného hradu spolu s ponurým černobílým podáním představují velmi atmosferickou a tíživou kombinaci. Brrrrr.

blacksad patecni

Další zajímavou skupinu komiksů tvoří edice Mistrovská díla evropského komiksu od nakladatelství Crew. Z této zajímavé kompilace stojí za zmínku rozhodně hrdinská fantasy Sláine: Poklady Británie, kterou si užije jak fanda Conana, k němuž Sláine představuje hlavní alternativu (a možná i lepší), tak i čtenář hrdinskou fantasy nepolíbený. Fandům noirových detektivek udělá zase radost skvělá bajka Blacksad od dvojice španělsých autorů Canalese a Guarnida. Za bajku by se také dala označit Smečka z Bagdádu od známého amerického autora Briana K. Vaughana. Tento tklivý a silný příběh podle skutečné události Vás rozhodně nenechá chladnými a možná budete i dojatí jako já.

sin city patecni

Kapitolou samou pro sebe je dvojice obřích knih vydaných na objednávku od Comics Centrum, a to Kurva velký Sin City od Franka Millera a Hellboy: Kniha první od Mikea Mignoly. Tyto knihy můžete použít  jako těžítko či posilovací náčiní, ale také se i velmi dobře čtou. 🙂 O něco slabší Sin City vyjma perfektního názvu zaujme především unikátní stylizací a několika zajímavými příběhy, kdežto mnohem konzistentnější Hellboy je neutuchající jízda, a to díky neortodoxnímu výtvarnému pojetí, jenž se neomrzí, ale hlavně kvůli charakteru hlavního hrdiny Hellboye, který Vás prostě bude bavit stejně jako Vás zcela jistě bavil Ron Perlman ve dvou perfektních filmech od Guillerma del Tora.

habibi patecni

Na závěr se ještě zmíním o jednom mistrovském díle, na kterém americký autor Craig Thompson pracoval témeř sedm let!, a tím je pozoruhodný komiks Habíbí, který bych se nebál označit za novodobé umění. Toto unikátní dílo nabízí vyjma úchvatné orientální stylizace, také množství různých přesahů, ale především velmi nosnou lovestory, jenž sleduje pohnuté osudy dvou otroků Dodoly a Zama. Ti i přes dlouhé odloučení a obrovské útrapy, které je mnohdy stály téměř život, nacházejí neustále vůli k životu, a to především díky vzájemné nepolevující lásce, která v jejich případě skutečně hory přenáší. Tímto dojemným konstatováním 🙂 dnešní Páteční končí. Já doufám, že jste si ji užili stejně jako já a za týden v pátek opět na přečtenou!

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář