137. Páteční podvečerní… o placených mobilních hrách

     Nedávno jsme si pořídili nejmenovaný mobilní telefon s nakousnutým jablkem ve znaku a již od začátku nám bylo jasné, že ho nebudeme používat jen na volání a posílání zpráv. A ne, nemáme na mysli focení aktů před zrcadlem, které navíc mohou velmi snadno uniknout do světa internetu (zdravíme celebrity ze světa showbusinessu), nýbrž hraní her. Momentálně testujeme více než dvacítku titulů, které patří zhruba do dvaceti různých žánrů. Žánrové dělení tedy nepřichází v úvahu, a tudíž jsme se rozhodli rozdělit hry na placené a bezplatné a krátce o nich poreferovat v této, a také v následující Páteční podvečerní. Protřelým čtenářům už je nyní jasné, že dnes dojde na prvně jmenovanou kategorii. Jedná se hry, které se dají pořídit za cenu do dvou stovek českých korun, zpravidla je ale jejich základní cena mnohem nižší.

 

     Jako správní patrioti začneme s jedním zajímavých produktem z českých (a slovenských) luhů a hájů. Tím je skákačka Chameleon Run od studia Hyperbolic Magnetism. Hra beze zbytku splnila naše očekávání. Je snadná na naučení, avšak v pokročilejších fázích poměrně dost těžká na ovládnutí a hlavně je také nesmírně zábavná. Spousta herních ocenění včetně toho nejprestižnějšího mobilního (Apple Design Award 2016) je zcela na místě. Výtečná je také puzzle série Monument Valley, která dokazuje, že i na mobilech se dají vytvářet, řekněme, „hry vyšší úrovně“. Těch několik hodin strávených ve světě této série bylo velmi příjemných a obohacujících. Podstatně tradičnější zážitek nabízí karetní stealth hra Card Thief, jenž vyšla letos na jaře. O této gamese se brzy rozepíšeme v minirecenzi, avšak nyní už můžeme prozradit, že se jedná o velmi chytlavý titul s propracovanou hratelností a excelentním designem. Žánr Tower defense reprezentuje fortelný fantasy titul Kingdom Rush Origins, což je ideální adept na delší pařby. Energeticky nenáročná, návyková (ehm…) a velmi rozsáhlá hra. V tomto odstavci se ještě zmíníme o zástupci známých GO titulů (pokémon ee), které mobilní hráčům zprostředkovávají zážitky z některých legendárních pc sérií. První hrou cyklu je Hitman GO, jenž jistě potěší všechny příznivce holohlavého zabijáka s čárovým kódem na zátylku. Minirecenzi očekávejte již brzy.

 

     Pokud si přejete s jednou druhoválečnou stíhačkou efektně sestřelit asi tak stovku nepřátelských letadel a k tomu ještě zničit dobrou půlku města (minimálně o velikosti Drážďan), tak neznáme lepší titul, než je Air Attack 2. Skvělá grafika v kombinaci s dynamickou hratelností a jednoduchým ovládáním je zárukou osvěžujícího ničení nepřátel. Také můžete mít zájem o pořádné posílení prstů (…) a v tom případě vám doporučujeme tradiční „klikací“ titul Athletics 2: Summer sports. Rovná třicítka disciplín už opravdu prověří vaše klikací schopnosti a pevnost prstových svalů. 🙂 Zájemci o velkolepé cestovatelské příběhy budou jistě nadšení z textové hry 80 Days (dostupná i v pc verzi). V té musíte v roli pomocníka dobrodruha Philease Fogga plánovat trasu napříč steampunkovou matičkou Zemí a máte na to rovných 80 dní. Angličtinou nepolíbení, ať si tento titul raději ani nepořizují. Hrajeme také velmi specifický karetní titul Reigns (i v pc verzi), jenž mapuje vládu panovníků jedné blíže nespecifikované středověké země napříč historií. Za honosným popisem se zpravidla skrývá rozhodování mezi volbami „ano“ a „ne“ a balancování mezi čtyřmi základními středověkými veličinami (církev, armáda, lid, peníze). Jednoduché, zábavné a opět nic pro anglicky negramotné. Poslední dnešní hrou je snowboarďácká nirvána Alto´s Adventure. To je gamesa s poměrně triviální hratelností, jenž spočívá v chytání lam (vážně), sbírání mincí, unikání rozlíceným stařešinům a v neposlední řadě i v provádění co nejkrkolomnějších triků. Pohodová věc vhodná i na kochání. 🙂

 

     Nemáme sice úplně zmapované, jaké mobilní tituly ještě letos vyjdou, ale co jsme předběžně sondovali, tak nás několik nadcházejících her minimálně velmi zaujalo. Například third person střílečka Noblemen 1896, jenž se bude odehrávat v pohnuté alternativní realitě, dále také cyberpunková taktická 2d akce Static Sky či online rpgčko Durango, kde se hojně vyskytují dinosauři. Vzhledem k velikosti mobilní hráčské základny jistě nebude o skvělé tituly nouze. Užívejte si čas strávený hraním vašich oblíbených mobilních her a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář