116. Páteční podvečerní… o nejlepších filmech Keanu Reevese

 

    Již brzy vstoupí do českých kin očekávaný akční film John Wick 2 (od 23.2.), ve kterém ztvární hlavní roli věhlasný Keanu Reeves. Při této příležitosti se dnes ohlédneme za nejlepšími filmy tohoto herce.  Libanonský rodák s hlubokým hlasem už má za sebou velkou řadu zajímavých rolí v rozličných filmech. Především na přelomu milénia byl Keanu jednou z největších hollywoodských hvězd, ale i na počátku devadesátých let minulého století či v nedávné době natočil několik výborných filmů. Tady jsou námi vybrané nejlepší kousky. 🙂

 

     Zřejmě první Keanovou zapamatováníhodnou rolí je úloha ve výtečném romantickém dramatu Nebezpečné známosti (1988), v němž si zahrál po boku Johna Malkoviche a Glenn Close. Skrze několik dalších rolí ve filmech z přelomu osmdesátých a devadesátých let (například bláznivá sci-fi série o Billovi a Tedovi) se Keanu dostal k hlavní roli ve známém akčním filmu Bod zlomu (1991). Právě tento snímek představuje onen pověstný průlom v hercově kariéře, od kterého jeho hvězda začala závratně stoupat. Důkazem jsou účasti ve slavných filmech jako je atmosférický Drákula (1992), dynamická 🙂 Nebezpečná rychlost (1994) a hororový Ďáblův advokát (1997). V roce 1998 si dal Keanu po mnoha hereckých štacích přestávku. Nejspíše proto, aby si odpočal před jeho nejslavnější rolí, kterou jeho hacker Neo z legendárního scifka Matrix (1999) rozhodně je. Na konci devadesátek měl herec nakročeno doslova snově a i na počátku minulé dekády vše nasvědčovalo doslova pohádkové kariéře.

 

     Po rolích v parádním kriminálním thrilleru Téměř dokonalý zločin a v solidní sportovní komedii Náhradníci (oba 2000) se vrátil jako Neo v dalších dílech série Matrix. Jak Realoaded, tak i Revolutions měly premiéru v roce 2003 a rozhodně to jsou výborné filmy, ikdyž kvality jedničky prostě nedosahují. Od tohoto data se už ale kvalitní Reevesovy filmy hledají o něco méně snadno. Jedním z nejlepších hercových výkonů je podle nás role lovce démonů Johna Constantina ve stejnojmenné temné komiksovce Constantine (2005). Opravdu výtečná role ve výtečném filmu. Dalším skvělým Keanovým představením je ještě mírně záporná role v drsném policejním thrilleru Street Kings (2008), po které bohužel následoval několikaletý útrum. Za zmínku možná stojí nenáročná akční fantasy 47 róninů (2013), na kterou se dá podívat, ale jinak je hercova filmografie posledních let spíše jen průměrná, což byla a je obrovská škoda.

 

     O to více jsme ale byli nadšení z bezvadného akčňáku John Wick (2014), v němž si Keanu zahrál roli elitního nájemného zabijáka na odpočinku, který musí pod tíhou okolností znovu vyrazit do akce. A vybít asi tak stopadesát členů ruské mafie. Druhý díl tohoto nekompromisního akčního nářezu bude mít premiéru již příští týden a podle prvních ohlasů je to skvělá podívaná. A naštěstí i kasovně velmi úspěšná. Keanu ještě očividně neřekl poslední slovo a i po padesátce nám jistě předvede další skvělé herecké výkony a bude zářit tak, jak jsme u něj zvyklí.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář