11.22.63

     11.22.63 je datum, kdy byl zabit americký prezident John F. Kennedy a zároveň to je i název sci-fi románu od věhlasného spisovatele Stephena Kinga, na němž je založena tato stejnojmenná osmidílná minisérie. Hlavní postavou je středoškolský učitel Jake Epping (James Franco), který se s pomocí svého přítele Ala Templetona (Chris Cooper) vydá pomocí časového mostu do minulosti na začátek šedesátých let minulého století, aby zabránil atentátu na zmiňovaného amerického státníka.

      11.22.63 je čistá fikce nejen z podstaty svého námětu, ale i z toho důvodu, že se divákovi ani nesnaží vysvětlovat nějaké zákonitosti cestování časem, podrobnosti o funkcích „králičích nor“ a podobně. Jake Epping se vydá tajemným portálem do minulosti s určitým úkolem a divák to musí brát jako samozřejmost. Což není vůbec těžké, poněvadž se jedná o výtečnou minisérii s ideálním počtem epizod, výbornými herci a chytře vystavěným dějem. James Franco je ve své roli naprosto přesný a budete mu fandit, ať už v jeho snaze o zabránění atentátu či v neméně náročné snaze o udržení jeho nového vztahu s knihovnicí Sadie (Sarah Gadon). Zpočátku vedlejší romantická linie se postupem času začne co do zajímavosti a stopáže vyrovnávat hlavní špionážně-akční linii, aby se na konci spojily do jedné. Samotný závěr je sice více než předvídatelný, avšak také i uspokojivý a dojemný. Za něj palec nahoru.

      Co se průběhu minisérie týče, tak by se dala najít hlušší místa, ale nebudu si hrát na puntičkářského hnidopicha, a zvlášť v rámci mého milovaného žánru. 11.22.63 navíc boduje i do detailu zpracovanými historickými reáliemi – kostýmy jsou prvotřídní, chování postav tehdejší doby uvěřitelné a kulisy jsou místy velmi opulentní. S historickou akurátností si někdo očividně dal velkou práci. Jakoby se člověk opravdu ocitl v amerických 60. letech. Osobně jsem s touto minisérkou více než spokojený a všem pravověrným fandům sci-fi tuto napínavou exkurzi do americké historie doporučuji (téměř) všemi deseti. 🙂

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář