1. Páteční podvečerní… o nekonečných seriálech

Za nekonečné seriály jsou všeobecně považovány tzv. mýdlové opery. Jedná se o seriály s jednoduchým dějem, v nichž se řeší především spletité mezilidské vztahy. Všichni je známe, všichni jsme nějaké sledovali, někteří je i milujeme a většina z nás je nesnáší:D. Tohle je přehled těch nejdelších z nejdelších.

Jednoznačným rekordmanem v délce vysílaní a počtu odvysílaných epizod je seriál U nás ve Springfieldu (v originále The Guiding Light), jenž se začínal vysílat formou rádiového pořadu již v roce 1937. Po patnácti letech v roce 1952 začalo televizní vysílaní a trvalo neuvěřitelných 57 let! až do roku 2009, kdy byla odvysílána poslední 15762. epizoda. Jen pro zajímavost – kdybyste chtěli během pěti let celý seriál zkouknout, tak se připravte na nálož osmi až devíti dílů denně:D.

Guiding

Tohle nejspíš budou pravnuci původního hereckého ansámblu…

Druhým nejdéle vysílaným seriálem je u nás v podstatě neznámý As the World Turns, který se vysílal 54 let od roku 1956 a nabídl svým věrným divákům úctyhodnou porci téměř čtrnácti tisíc epizod. Na bronzové příčce se umístil další méně známý seriál General Hospital, jenž se zabývá osudy zaměstnanců jedné nejmenované nemocnice ve fiktivním městě Port Charles. Vysílání běží nepřetržitě už od roku 1963 (51 let), přičemž před týdnem byla odvysílaná 13 193. epizoda.

Čtvrtým nejdéle vysílaným seriálem je fenomenální…počkejte si na to… Tak jde čas:), seriál, který v devadesátých letech sledovalo asi 99% Čechů, co měli televizi. Tak jde čas se neustále vysílá od roku 1965 a blíží se k metě dvánacti tisíc pěti set epizod. Se seriálem se pojí spousta perliček a zajímavostí. Typické byly pro Tak jde čas tzv. záskoky herců, kdy nějakou postavu na pár dílů převzal úplně jiný herec, přičemž rekordmanem je v tomhle ohledu postava doktora Hortona, kterého si všehovšudy zahrálo 15 herců…:D. Za zmínku také stojí herečka Deidre Hall, která v seriálu hraje už 38 let a objevila se již v 2180i epizodách. Tak jde čas je skutečně fenomén, který nám, narozeným na přelomu 80. a 90. let minulého století, utvářel náš pohled na seriály jako takové, a za to mu i přes pochybné kvality můžeme poděkovat:).

Tak jde casik

No schválně, kolik jich na této fotce poznáváte?

 

Nejdelší světové mýdlové opery bychom měli za sebou, a tak se můžeme podívat do českých luhů a hájů, kde hraje prim pravidelná dávka emocí ve všední dny pro diváky TV Nova – seriál Ulice. Ta běží v televizi už devět a půl roku a za tuto dobu bylo odvysíláno přes 2700 dílů, v nichž si zahrálo už několik stovek herců (a neherců:)), a na režisérské židli se vystřídaly desítky režisérů. No… pořád má naše nejsledovanější mýdlová opera co dohánět.

O nekonečných seriálech si my, milovníci kvalitních seriálů, můžeme myslet co chceme, ale musíme se prostě smířit s faktem, že tu s námi tyhle novodobé sociální eposy určené pro nenáročné diváky budou tak dlouho, dokud se lidé budou dívat na televizi. Jen by si jejich tvůrci mohli občas uvědomit, že všeho moc někdy škodí:).

Zdroj: howstuffworks, csfd, wikipedia

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář