Oliver Pötzsch: Kejklíř

Historický román Kejklíř od německého spisovatele Olivera Pötzsche má mnoho společného s obdobně zaměřeným Tyllem, který pojednával o slavném šprýmaři Enšpíglovi. Hlavní postavou Kejklíře je ovšem další německá bájná a poněkud tajuplná postava, Johann Georg Faustus. Vzdělaný, talentovaný a složitý muž, který se také často pohyboval ve společnosti odloučených kejklířů a k tomu se tak trochu zapletl i se silami pekelnými. Působil na přelomu patnáctého a šestnáctého století v rozlehlých německých zemích.

Kejklíř je značně fortelný román, který tehdejší dobu popisuje opravdu velmi podrobně (nálada ve společnosti, rozdíly mezi třídami, zvyklosti, inkvizice). Převážně z pohledu Fausta, který procestuje kus Německa a na čas přebývá i v Itálii včetně jedinečných Benátek. V podstatě se jedná o historickou dobrodružnou road movie okořeněnou hororem, dramatem a romantikou. Román pokrývá několik desetiletí začátku Faustova života, během kterých toho hlavní postava zažije opravdu hodně.

Velmi silným motivem knihy je polemika ohledně vzdělání, víry, vědy, lásky, lidského údělu a smyslu života. Kejklíř je částečně i filozofickým románem s existenciálním přesahem a celkově tato kniha patří do kategorie náročnějších počtení. Dobrých historických románů ovšem není nikdy dost a mezi ty Kejklíř definitivně patří. V tomto případně se jedná o specifický, složitější a beze sporu i kvalitní román.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář