Český ekonom Dominik Stroukal (autor knihy o Bitcoinu) ve své nové knize Ekonomické bubliny zkoumá veškeré zaznamenané ekonomické krize, které vyvolalo tzv. prasknutí (či vypuštění) ekonomických bublin. Od holandské tulipánové mánie v sedmnáctém století přes první velké finanční podvody novověku a velké krize v období světových válek až po tzv. „Velkou depresi“ z roku 2008.
Za pomoci těchto příkladů se dozvíme i spoustu věcí o ekonomických školách a o fungování současného světa financí, který ovládají centrální banky za pomoci ovlivňování úrokové míry, určování míry inflace, a také díky honosně nazvané metodě kvantitativního uvolňování. To je v podstatě zkupování bezcenného odpadu krachujících megakorporací a komerčních bank za velmi vysokou cenu pomocí ničím nekrytých peněz, které centrální bankéři vytahují ze svého bezedného zázračného klobouku. A tak se prosím ovlivňují a ovládají životy miliónů ostatních lidí.
Kniha poskytuje opravdu zajímavý (a velmi znepokojivý) pohled na mnoho ekonomických problematik a zájemci o toto téma budou jistě spokojeni. Jedná se o velmi důležitý titul, který by měl figurovat mezi doporučeným čtivem na školách. Zvyšování míry finanční gramotnosti národa je prostě nezbytné. Právě ti erudovaní vědí nejlíp, že není od věci se připravit na prasknutí nadcházející ekonomické megabubliny. Deset let od krize je zatím vyrovnání současného historického rekordu (bez krize). Zatím ale stále úspěšně nafukujeme.
Nejnovější komentáře