128. Páteční podvečerní… o komunitním financování a zajímavých projektech

 

     Definice tzv. komunitního financování (crowdfundingu) je poměrně jednoduchá. Jedná se o způsob podpory zajímavých projektů, kdy více jednotlivců přispívá menšími obnosy k celkové cílové částce. Tyto projekty často bývají herní, filmové (seriálové) či knižní, a proto dnes také o tomto tématu vůbec píšeme. Sami jsme už ostatně přispěli na více než desítku projektů z těchto odvětví, a tudíž už máme s komunitním financováním nějakou tu (pozitivní) zkušenost. Samozřejmě začneme u nejproslulejší sponzorovací platformy, kterou je Kickstarter.

 

      Tato webová služba byla založena v roce 2009 a od té doby už přes ni přešly k zakladatelům projektů stovky miliónů USD. Nejúspěšnějším herním projektem z Kickstarteru je třetí díl slavné akční adventury/rpgčka Shenmue (Požadováno 2 mil. USD/vybráno 6,33 mil. USD). Hra by měla vyjít na PS4 na konci tohoto roku. Co se filmů a seriálů týče, tak tam je poměrně známý velký úspěch kampaně snímku Veronica Mars (požadováno 2 mil. USD/vybráno 5,7 mil. USD). No a námi podpořené projekty na Kickstarteru? Není jich málo a jedná se převážně o české hry. Jako spousta dalších českých hráčů jsme přispěli na české historické rpgčko Kingdom Come: Deliverance, které je nejúspěšnějším českým herním projektem Kickstarteru (požadováno 300 tisíc £/vybráno 1,11 mil. £). Datum vydání je sice stanovené na letošní léto, ale nepřekvapil by nás odklad na nějaký podzimní termín. Dalšími českými projekty jsou například hororová adventura Ghost Theory, sci-fi survival Planet Nomads (25. května) či oldschoolové rpgčko Dungeons of Aledorn. Dále ještě netrpěli čekáme na vydání rpgček Bard´s Tale IV a Divinity: Original Sin 2, která by měla vyjít ještě letos. 

 

     Další zajímavou crowdfundingovou službou je Indiegogo, které bylo založeno ještě rok před Kickstarterem a hlavním rozdílem oproti mladšímu bratříčkovi je ta skutečnost, že i v případě nesplnění základního finančního cíle se vybrané peníze pošlou zakladateli projektu (v případě neúspěchu na Kickstarteru se peníze posílají zpět přispěvatelům). Indiegogo má podstatně širší záběr než Kickstarter (nejúspěšnější kampaní je nová metoda získávání medu od včel) a není tak vyhrazená pro filmy či hry, ale některé zajímavé tituly se také dají najít. Nás například velmi zajímá připravovaný film bratří Amellů Code 8, jehož krátkometrážní otitulkovaná verze se dá zhlédnout například zde na webu videacesky. V rámci zahraničních sponzorovacích webů nás ještě zaujal nedávno založený Fig, který je vyhrazený herním projektům a je na něm prostor i pro větší investory (pro ty české je to ovšem podstatně složitější…). Na této službě už proběhly uspěšné kampaně her jako je originální plošinovka Psychonauts 2 (3,83 mil. USD) či námi podpořené postapokalyptické rpgčko Wasteland 3 (3,12 mil. USD).

 

     Na závěr článku zavítáme do českých luhů a hájů, kde také funguje několik platforem pro komunitní financování. Kreativní tvůrci nejčastěji využívají známý Startovač, na kterém již uspěla pěkná řádka zajímavých projektů. Například cestopis Trabantem napříč Tichomořím, internetová nezávislá televize DVTV, převoz naganského speciálu do kunovického muzea či nové studio herního pořadu RE-PLAY. Když si jako obvykle přihřejeme vlastní polívčičku, tak zjistíme, že jsme na Startovači zatím podpořili čtyři projekty. Filmovou adaptaci postapokalyptického českého scifka Drsný spasitel, logickou akční hru Fall of the Fly, fantasy knihu Odkaz Tastedarů: Ydris (už máme dočteno, minirecenze o víkendu) a ještě také humornou satirickou knihu 366 dní za katrem, která se dokonce zařadila mezi nejúspěšnější projekty na Startovači. Snad jich bude časem přibývat co nejvíc. Komunitní financování se totiž jednoznačně prokázalo být smysluplným, a to i v českých podmínkách. Přispěvatelům i zakladatelům zdar! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář