Námět na dnešní Páteční podvečerní začal krystalizovat během hraní vynikající historické adventury Pentiment. Již dlouho jsme nepsali o herním tématu a vynikající historická prezentace ve zmiňovaném titulu nás definitivně ponoukla k sepsání článku o historických hrách. V tomto odvětví hrají prim převážně hry strategického ražení, avšak dotkneme se i ostatních žánrů jako jsou adventury či rpgčka. Letopočty hrají v historii důležitou roli, a tudíž dnešní výčet her nabídneme v chronologické posloupnosti od titulů zasazených do pravěku až po hry, ve kterých hraje ústřední roli středověk (následující historická období probereme ve druhé epizodě). Přejeme příjemné a inspirativní počtení.
Naše putování napříč herní historií lidstva započneme v pravěku, konkrétně v období Střední doby kamenné okolo roku 8000 před naším letopočtem. Do tohoto dávného období v rámci středoevropských Karpat je zasazen děj akční adventury Far Cry: Primal (rok vydání 2016). Tuto vedlejší epizodu slavné série považujeme za jednu z těch nejlepších. Není tak extrémně přeplácaná jako některé hlavní díly, mezolitické období a prostředí zprostředkovává na jedničku a k tomu přidává i poutavou neotřelou hratelnost. Rovněž během mezolitické éry začíná slavná strategická hra Age of Empires (1997), která pokrývá rozsáhlé historické období až do konce starověké éry a potažmo i pádu Západořímské říše. Legendární hra, která nastartovala jedinečnou éru historických realtime strategií a následně byla rozšířena bezvadným datadiskem The Rise of Rome (1998). Další těžkou strategickou váhu představuje slavná budovatelská strategie Pharaoh (1999). Tato několikatisíciletá výprava do starověkého Egypta patří mezi nejlepší budovatelské strategie všech dob. Brilantní, zábavný a značně poučný titul, na který posléze navázal zdařilý datadisk Cleopatra – Queen of the Nile (2000). Kapitolou samou pro sebe je ambiciózní strategická série Empire Earth. Hry této značky pokrývají extrémně rozmáchlá časová období od počátků starověku (3000 př. n. l.) až do konce 21. století. S prvními dvěma (jasně nejlepšími) díly série (2001-05) rozhodně neuděláte chybu. Další doporučenou hrou je budovatelská strategie Caesar IV (2006), která zprostředkovává období antického Říma během pěti posledních století před Kristem. Antické Řecko oproti tomu silně reflektuje solidní stylová plošinovka Apotheon (2015). Když se přesuneme do třetího století před naším letopočtem, tak v tomto turbulentním období začíná jeden z nejlepších dílů věhlasné série Total War, Rome (2004). K této hře, v níž se hráč se svými armádami a umem postupně propracuje až začátku minulého tisíciletí, vyšla dvojice obtížných datadisků Barbarian Invasion (2005) a Alexander (2006). Období silného rozmachu Římské říše na přelomu tisíciletí se věnují ještě i strategické hry Praetorians (2003) a Expeditions: Rome (2022) spolu s historickou (a částečně i sci-fi) adventurou The Forgotten City (2021). Kdo by se chtěl ještě vypravit do silně neokoukaného pozdního starověku ve třetím století, tak pro toho je ideální volbou další nadprůměrně hodnocený díl série Total War, Three Kingdoms (2019), který si bere na paškál soupeření o moc v daleké starověké Číně.
Dost možná nejznámější hrou, která se zabývala i raně středověkou dobou temna (počínaje 5. stoletím našeho letopočtu), je druhý díl legendární strategické série Age of Empires (1999). Hra s podtitulem The Age of Kings disponuje i po tolika letech od vydání silnou komunitou, která na tento titul nedá dopustit. Tisíce vynikajících kampaní a misí od hráčů, množství skvělých oficiálních datadisků (Conquerors, Forgotten) a menších rozšíření s novými národy, HD verze, kompletní nová definitivní edice (2019) a mnoho dalšího herního obsahu k prozkoumání. Právoplatný herní kult. Další hrou z temných středověkých časů je i Total War: Attila (2015), která rovněž patří mezi dobře hratelné příspěvky neméně fenomenální strategické série. Počínaje koncem osmého století započala éra vikingských nájezdníků, kteří dlouhodobě patří mezi zásadní hrdiny historických her. Z těch nejlepších titulů se severskými válečníky můžeme jmenovat především parádní budovatelské strategie ze série Cultures (2000-04) a Northgard (2017), a také i akčněji laděný mix rpg a adventury Expeditions: Viking (2017). Vikinské období částečně reflektuje rovněž i jedinečná strategická série Crusader Kings (2004-20), jejíž jednotlivé díly pokrývají takřka kompletní historické středověké období. Naším tajným tipem je skvělá historická strategie Knights of Honor (2004), na kterou osobně nedáme dopustit. Ve hře se snoubí silné budovatelské a bojové prvky. Po dlouhých letech od vydání jedničky loni (2022) vyšel druhý díl s podtitulem Sovereign, který se dočkal pozitivních hodnocení jak od kritiků, tak i od hráčů. Během jedenáctého století se rozjíždí kampaně dalších perfektních titulů jako je Medieval 2: Total War (2006) spolu s bezvadným datadiskem Kingdoms (2007) anebo i čtvrté Age of Empires (2021), které směle navázalo na slavnou dvojku. Na přelomu dvanáctého a třináctého století se zase odehrávají hry ze série Stronghold (2001-21): doporučujeme především úvodní díly tohoto „hradního simulátoru“. Do druhé poloviny třináctého století je zasazena i vizuálně vytříbená akční adventura Ghost of Tsushima (2021), která reflektuje samurajskou tematiku. Středověk trval i ve čtrnáctém a patnáctém století, v jejichž širokém rámci se odehrávají vynikající tituly z akčně adventurní série A Plague Tale (2019-22), slavné české rpg Kingdom Come: Deliverance (2018) a solidní česká 2D adventura 1428: Shadows over Silesia (2022), jedinečná budovatelská strategie Anno 1404 (2009) s datadiskem Venice (2010), a ještě i tituly z řady hardcore strategií Europa Universalis (2001-13). První část článku o historických hrách je u konce. Mějte se fajně, hrajte historické hry a příště opět na počtenou.
Nejnovější komentáře