Britský novinář, hlasatel a spisovatel Tim Marshall ve své knize V zajetí geografie zprostředkovává svůj pohled na to, jak pevně daná geografie ovlivňuje dění v současném turbulentním světě. Možná ne tolik jako v dřívějších dobách, ale i dnes patří zeměpisné prvky mezi naprosto zásadní veličiny, které spousta lidí včetně politiků zcela přehlíží. V deseti kapitolách knihy autor analyzuje historii, zhodnocuje současný stav a také i predikuje blízkou budoucnoust některých světadílů a dalších zásadních oblastí.
Jedním z nejdůležitějších poznatků je bolestivé dědictví neuváženého a občas i extrémně nelogického črtání do map a umělé tvorby hranic evropských dobyvatelů a kolonistů, kteří například na Blízkém východě a v Africe zadělali na dekády přetrvávající problémy. V podstatě přímým důsledkem těchto nepromyšlených činů je etnické násilí, občanské války, a také regulérní války, které za sebou zanechaly a stále zanechávají desítky miliónů mrtvých.
Kniha poskytne mnoho dalších zajímavých informací a poznatků například o důležitosti splavných řek, hlubokovodních přístavů a některých průplavů (Suez, Panama), také o závodech v dobývání Arktidy či o globální čínské „měkké“ expanzi, která raketovým tempem posiluje svůj vliv na okolních světadílech pomocí biliónových investic. Samozřejmostí jsou i kapitoly o konstantně „horkých“ oblastech typu Indie/Pákistán anebo o nekonečné patové situaci na Korejském poloostrově. Dvěma slovy vynikající kniha.
Nejnovější komentáře