Je konec října a blíží se konec babího léta. Brzy vypukne pravý sychravý podzim, což je podle nás ideální období na čtení knih. Někdo možná rád čte knihy během letní dovolené, ale my máme tuto povznášející činnost spojenou především s podzimními a zimními měsíci. Samozřejmě se snažíme číst celý rok, ale nejvíce právě v nadcházejícím období. Dnešní článek využijeme k tomu, abychom doporučili některé zajímavé knihy, na které se teprve chystáme, a také i přečtené tituly, k nimž se vyplatí vrátit a třeba si je i přečíst znovu. Dnes ještě intenzivněji přejeme příjemné a inspirativní počtení. 🙂

Začneme u literatury faktu, jejímž jasným představitelem je i podle názvu kniha Faktomluva. Bestseller od švédských autorů na základě jasně doložených faktů vyvrací mnoho nesrovnalostí a omylů, které máme spojené s dnešním světem na základě zkreslených myšlenkových vjemů či instinktů. Velmi nás zajímá i kniha kanadského konzervativního psychologa Jordana B. Petersona 12 pravidel pro život. Podle autora taková „kuchařka“ do života, což se může hodit. Proč spíme? Na to nám zcela určitě odpoví titul Proč spíme od britského neurovědce Matthewa Walkera. Knihu už máme rozečtenou a už po úvodních kapitolách velmi pozitivně ovlivňuje náš vztah ke spánku. Člověk by ani neřekl, že tuto naprosto zásadní činnost stále ani pořádně neznáme. Jeď dál: tak zní název knihy amerického autora Austina Kleona, ve které nás spisovatel naučí, jak zůstat kreativní a tak podobně. Úderný a vizuálně velmi výrazný titul je takovým tím ideálním pohodovým čtením. Velmi rádi se zabýváme ekonomickými otázkami a současným světem finančnictví, a k tomu je velmi dobrá například kniha Ekonomické bubliny mladého českého ekonoma Dominika Stroukala. Zabrousíme do historie a podíváme se na příčiny největších světových ekonomických krizí, ze kterých lze vyvodit mnoho hodnotných poučení i pro naše současné fungování v nebezpečné ekonomické džungli dneška. Doporučujeme i autorovu předešlou knihu nejen o kryptoměně Bitcoin.

Čtenář si podle nás musí čas od času odskočit do světa literární fantastiky, kde se dá hezky „oddechnout“. Už nějaký čas si užíváme kolosální bichli Meč přísahy amerického spisovatele Brandona Sandersona. Jedná se o třetí díl jedné z nejlepších fantasy současnosti, série Archiv Bouřné záře. Nedávno vyšla i další fantasy Pád Gondolinu, kterou pro nás připravil syn J. R. R. Tolkiena Christopher. Ten prochází rukopisy svého otce a převádí je do knih, což rozhodně kvitujeme s povděkem. Už nějakou dobu se těšíme na některé další dílo z edice Mistrovská díla sci-fi. Například na hardcorový cyberpunk Hrabě nula od Williama Gibsona. Hodláme se vrátit i k českému spisovateli Františkovi Kotletovi, což je autor výtečného postapo cyklu SPAD. Jeho nejnovější knihou je Stalingrad. V tomto titulu se dozvíme něco o alternativní upírské verzi slavné druhoválečné bitvy. Nezapomínejme ani na slavnou sci-fi Kantos Hyperionu (za nás nejlepší kniha žánru) od Dana Simmonse. Legendární román neustále vychází v nových edicích a my si ho definitivně přečteme i podruhé. Od stejného autora doporučujeme i historický horor Terror. Intenzita prožitku z této mrazivé knihy se s nadcházející zimou ještě umocní. 🙂 Chtělo by to i nějakou detektivku. Někdo jistě zvolí některého věhlasného skandinávského autora, ale my se už nemůžeme dočkat, až vyjde kniha Křížová palba (na začátku listopadu) od českého spisovatele Štěpána Kopřivy. Na pokračování naší oblíbené Rychlopalby se holt nelze netěšit.

Momentálně ještě dočítáme unikátní komiksovou sériei Skalpy, ale už se po očku díváme na další „obrázkové“ knihy, které bychom si chtěli přečíst. Velmi se nám zamlouvá například nová verze komiksu o Conanovi. Láká nás i série Incal od legendárního komiksového tvůrce Alejandra Jodorowského. Možná se i vrátíme k výtečné antropomorfní detektivce Blacksad. No a chybu určitě neuděláte s úchvatnou komiksovou sérií Zámek a klíč. Čtení zdar a příště opět na počtenou!
Nejnovější komentáře