447. Páteční podvečerní… o bitcoinových knihách

Blíží se doba prázdnin, avšak to ani zdaleka neznamená, že by se člověk (včetně školou povinných) neměl dále vzdělávat a zejména v mnohdy hojně opomíjených ekonomických tématech. Jeden takový okruh představuje i Bitcoin: nejen ekonomický a technologický, ale i společenský fenomén současnosti. Téma pozvolna proniká do mainstreemových médií, politických debat a zároveň se tento kryptoměnový hegemon definitivně usídlil i v mnoha oblastech běžného lidského života a to nejen v rámci investičních aktivit. Pro lepší a hlubší pochopení Bitcoinu dobře poslouží početné knihy, ze kterých dnes vybereme ty nejzajímavější tituly. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Dětská kniha Bitcoinové peníze: vhodná nejen pro mladší čtenáře, ale vlastně i pro zástupce starších generací, kterým tento zdařilý titul vysvětlí jak fungují peníze a proč Bitcoin celkově není špatným nápadem. Do podstatně větších detailů jdou knihy jako je Vynález jménem Bitcoin, Jak Pochopit Bitcoin a Velká kniha o Bitcoinu. Všechny tři knihy zprostředkovávají tematiku Bitcoinu z různých úhlů pohledu a jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilejší znalce problematiky, kteří si mohou osvěžit své stávající znalosti anebo je i více prohloubit. Dobrý základ představuje i konstantně aktualizovaný titul Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti od předního českého ekonoma, autora a popularizátora kryptoměn Dominika Stroukala. Ten napsal i knihu Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny, která se rovněž měrou vrchovatou věnuje námi probírané kryptoměně. Rozsáhlý historický pohled od pravěku až po současnost nabídne kniha Bitcoinový standard od ekonoma a spisovatele Saifedeana Ammouse. Autor nedávno vydal svou novou knihu The Fiat Standard, která namísto Bitcoinu podrobně zkoumá historický a současný kontext měn s nuceným oběhem (fiat peníze). Další výbornou knihou je Lightning network: Platby budoucnosti, v níž se čtenář dozví vše potřebné a druhé bitcoinové vrstvě, která slouží nejen pro rychlé a levné platby.

Na základě podrobné série článků vznikly další dvě doporučené knihy, jimiž jsou Bitcoin: Odluka peněz od státu od českého autora Josefa Tětka a Ekonomická obhajoba Bitcoinu, za kterou stojí Vijay Boyapati. Tyto tituly poskytnou další nové pohledy na Bitcoin včetně matematického a filozofického. Do těchto okruhů se vydává i autor knihy 21 lekcí, v nichž srozumitelnou formou vysvětluje čtenářům, proč ho tento fenomén zcela pohltil. Bitcoinu se věnuje i vynikající kniha Pokrok bez povolenia od slovenského ekonoma Roberta Chovanculiaka, kde autor mimo jiné vypráví o nezbytné nutnosti existence tzv. šedé zóny, díky které spousta ne zcela přijatých či schválených technologických výdobytků pronikne do mainstreemového života. Posledním titulem, který dnes zmíníme je úplná novinka Proč Bitcoin (ne)funguje jako peníze, ve které dvojice autorů hovoří nejen o Bitcoinu. A to je prostě fajn. Nejen edukativními videi a podcasty je zvídavý člověk živ a knihy stále tvoří značnou část doporučené výbavy pro všechny novodobé dobrodruhy, kteří se neohroženě vydají do nejednoznačného, divokého a turbulentního světa současné ekonomie, jejíž pevnou součástí už je definitivně i Bitcoin. Mějte se fajně, vzdělávejte se a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář